Archos 32 Internet Tablet - recenzja

Rynek tabletów rozwija się powoli, ale nowe produkty z coraz większą częstotliwością docierają na rynek i do odbiorców. Archos postanowił przedstawić podręczny tablet internetowy: Archos 32 Internet Tablet. Dane nam było przetestować to urządzenie.

Nie dajcie się zwieść nazwie Archos 32 Internet Tablet: to urządzenie wielkości palmtopa, które bardziej przypomina smartfona z systemem Android niż tablet Samsung Galaxy Tab. Archos 32 Internet Tablet nie rozczarowuje, jeśli oczekujesz wysokiej jakości odtwarzacza muzyki czy też płynnego odtwarzania filmów. Natomiast jeśli oczekujesz urządzenie, którego możliwości odzwierciedlą te dane przez smartfona z system Android, to możesz nie poczuć się usatysfakcjonowany. Owszem, przejrzysz na nim strony internetowe, a nawet uruchomisz niektóre aplikacje projektowane pod Androida, jednak ten mini-tablet (o ile może być tak nazwany) mija się z celem na kilka sposobów.

Pierwszym problemem jest niska rozdzielczość ekranu. Jest to oczywiste od momentu pierwszego uruchomienia. Wyświetlacz o rozdzielczości 240 na 400 pikseli jest zadowalający dla zadań takich, jak przeglądanie zdjęć czy filmów, jak również przewijania okładek albumów muzycznych. Ale w przypadku tekstu, a zwłaszcza menu ustawień (gdzie większość napisów to biały tekst na czarnym tle) ekran może być męczący dla oczu. Kropki widać bardzo wyraźnie, jednak same napisy wydają się trochę rozmazane.

Z drugiej strony smartfony z wyświetlaczami o przekątnej 3,2 cala, jak na przykład MyTouch 3G czy Droid Eris, posiadają rozdzielczość 320 na 480 pikseli, co sprawia, że tekst jest zdecydowanie bardziej ostry i przyjemniejszy dla oka. Biorąc jednak pod uwagę cenę Archos 32 Internet Tablet, to jego możliwości dorównują w niektórych przypadkach droższym modelom. Jednak oparty o iOS Apple iPod touch zapewnia zdecydowanie lepszy wyświetlacz za niewiele większą cenę.

Co ciekawe wyświetlacz obsługuje do 16 milionów kolorów, czyli znacznie więcej niż 65 536 kolorów oferowanych przez dwa wcześniej wymienione modele. Chociaż urządzenie posiada firmowo zainstalowany system Android w wersji 2.2.1, to nie obsługuje niektórych opcji, a powiększenie można uzyskać za pomocą podwójnego kliknięcia lub wyświetlanych klawiszy kontrolnych dotyczących powiększenia. Według danych Archos, ich produkt obsługuje Adobe Flash w wersji 10.1, ale ta opcja nie funkcjonowała w czasie testów, ponieważ Adobe nie dokonało certyfikacji odpowiedniego rozszerzenia. Archos 32 posiada 8GB wewnętrznej pamięci, ale nie znajdziemy w nim miejsca na karty pamięci.

Interfejs wygląda nieco inaczej niż ten znany z systemów Android, ale mimo wszystko Archos 32 Internet Tablet jest stosunkowo łatwy w nauce obsługi. Weterani telefonów z Androidem nie będą mieli problemów z przyswojeniem funkcji klawiszy dotykowych na panelu przednim oraz bocznych przycisków, ponieważ ich funkcje są zbliżone do tych innych smartfonów z Androidem. Początkujący odkryją natomiast, że układ jest całkiem intuicyjny. Znajome przyciski Back, Menu, Home czy też Search znajdują się na przednim panelu wraz z dwoma przyciskami odpowiedzialnymi za regulację głośności, które znajdują się w miejscu, gdzie w przypadku smartfona spodziewane są raczej przyciski Połącz oraz Rozłącz. Istnieje również możliwość kontroli głośności za pomocą bocznych przycisków, które umieszczone są tuż nad przyciskiem zasilania.

Fizycznie Archos 32 Internet Tablet jest niewielki i podręczny. Jego grubość wynosi niecały 1 centymetr, a waży około 71 gramów. Tym samym urządzenie to jest ledwie zauważalne w kieszeni. Wewnątrz znajdziemy procesor ARM Cortex A8 taktowany zegarem 800MHz oraz litowo-polimerową baterię, która pozwala na 8 godzin przeglądania stron internetowych, 6 godzin oglądania filmów lub 24 godziny odtwarzania muzyki.

Obsługa multimediów jest jednym z obszarów, gdzie Archos 32 osiąga naprawdę znakomite wyniki. Odtwarzanie audio podczas naszych testów było doskonałe. Urządzenie posiada możliwość konfiguracji dla różnych typów muzyki, jak również możliwość imitacji dźwięku 3D. Obsługuje wiele formatów zarówno dźwiękowych, jak i filmowych, włączając w to MP3, WMA, WAV, AAC, MPEG-4, M-JPEG oraz Windows Media Video 9/VC-1. W naszych testach filmy były odtwarzane płynnie i bez przerwań, chociaż obraz nie był tak ostry, jak w innych przypadkach. Przeglądarka obrazów może obsłużyć pliki w formatach JPEG, GMP, PNG oraz GIF, ale ponownie przeglądanie zdjęć okazało się mniej zadowalające niż na urządzeniach o wyższej rozdzielczości.

Napotkaliśmy kilka ciekawostek w projekcie urządzenia. Archos 32 Internet Tablet może zostać podłączony do Internetu za pomocą połączenia kablowego lub przez Bluetooth z kompatybilnym telefonem komórkowym. Jeśli jednak zdecydujesz się na wykorzystanie tego ostatniego, to może okazać się, że tak naprawdę Archos 32 nie jest niezbędnym urządzeniem. Urządzenie posiada również wyjścia słuchawkowe oraz kompozytowy port video-out, który pozwala na oglądanie przechowywanych plików wideo na telewizorze. Archos 32 posiada również aparat niskiej rozdzielczości, jednak umiejscowienie go na do i z tyłu, sprawia, że zdecydowanie wygodniej korzysta się z tej opcji trzymając smartfona do góry nogami.

Archos 32 Internet Tablet  - recenzja

Archos 32 Internet Tablet

Chociaż na Archos 32 można uruchomić aplikacji zaprojektowane dla systemu Android, to nie posiada on dostępu do Google Android Market. Zamiast tego otrzymujemy link do biblioteki oprogramowania dla Androida: App Lib, która posiada szeroki wybór mniej znanych aplikacji na ten system. Kilka przydatnych aplikacji jest zainstalowanych firmowo na telefonie, włączając w to Level Up Studio Touiteur dla Twittera, komunikator Buddy oraz grę wyścigową Polarbit Raging Thunder.

Urządzenie nie posiada głośników, ale ma wbudowany mikrofon. Oznacza to, że możemy korzystać z usług VoIP, jak na przykład Fring, kiedy jesteśmy połączeni z Internetem za pomocą sieci Wi-Fi. Ale po raz kolejny ekran niskiej rozdzielczości może okazać się problemem. Nasze próby zainstalowania Skype dla Androida zostały zakończone wyświetleniem błędu, który mówił, że urządzenie nie jest obsługiwane, ponieważ aplikacja wymaga wyświetlacza o rozdzielczości minimum 320 na 480 pikseli.

Jako odtwarzacz multimedialny Archos 32 Internet Tablet może być dobrym towarzyszem podróży, jeśli nie posiadasz jeszcze iPod Touch lub smarfona. Jeśli jednak szukasz urządzenia, które pozwoli na wygodne przeglądanie stron internetowych lub zwyczajnie czytanie dużych ilości tekstu, to w przypadku małego ekranu oferowanego przez Archos 32 będziesz rozczarowany.