Areszt za dialera

Amerykanin David Jeansonne został skazany na 6 miesięcy aresztu domowego za stworzenie i wysłanie do kilkudziesięciu użytkowników usługi WebTV skryptu, który sprawiał, że dekodery telewizyjne nawiązywały połączenie z numerem alarmowym amerykańskiej policji (911).

W lipcu 2002 r. oskarżony rozesłał ok. 20 e-maili do użytkowników usługi WebTV - do wiadomości dołączony był plik, którego uruchomienie miało, według opisu, zmienić wygląd interfejsu dekodera. Tak naprawdę plik był dialerem - zmieniał numer połączenia dostępowego na 911.

44-letni Jeansonne został uznany winnym uszkodzenia urządzeń komputerowych oraz spowodowania zagrożenia publicznego - wybieranie przez dekodery WebTV numerów alarmowych policji (zamiast numeru dostępowego) sprawiło, że dyspozytorzy policyjni na wszelki wypadek wysyłali patrole do domów, z których dzwoniono na 911.

David Jeansonne będzie musiał spędzić najbliższe pół roku w areszcie domowym, zaś dodatkowo - zapłacić firmie Microsoft (oferującej usługę WebTV) 27,1 tys. USD odszkodowania.


Zobacz również