Aresztowano 125 przestępców internetowych

Amerykańskie Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w wyniku przeprowadzonej na szeroką skalę akcji udało się namierzyć i aresztować ponad sto osób, które dopuściły się oszustw i wyłudzeń przez Internet – poinformował InformationWeek.

Operacja oczyszczania Sieci z przestępców rozpoczęła się 1 października br. Wzięło w niej udział kilkanaście oddziałów policji pochodzących z różnych stanów USA oraz innych krajów (m.in. afrykańskich). Pierwszym etapem działania było dotarcie do osób, które zostały oszukane w Sieci. Policja stworzyła listę ponad 120 tys. poszkodowanych. Przestępcy "naciągnęli" swoje ofiary na łączą kwotę ponad 100 mln USD.

W drugim etapie policyjnej akcji odszukano sprawców oszustw. Władzom udało się ustalić tożsamość i aresztować 125 osób. Sprawcy dopuścili się całej masy wykroczeń. Listę rozpoczynają procedery fałszywej sprzedaży dóbr, nieuczciwe aukcje internetowe, namawianie do kupna skradzionych rzeczy. W dalszej kolejności znajdują się przestępstwa polegające na podrabianiu serwisów płatniczych oraz kradzieży numerów kart kredytowych. Długą listę przewinień zamykają włamania do baz danych, niszczenie serwisów internetowych oraz stron rządowych.

Zobacz również:

  • Dzień Babci i Dzień Dziadka 2023 - co kupić na ostatnią chwilę?

Agenci federalni, którzy koordynowali całą akcję, stwierdzili, że następnym krokiem będzie pojmanie autorów wirusów Blaster i Sobig. Stwierdzili lakonicznie, że są już na pewnym tropie. Otrzymali go od osób, które zmotywowane zostały do poszukiwań informacją Microsoftu o wyznaczeniu nagród za złapanie sprawców.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: