Ark Linux - dystrybucja dla amatorów

Najłatwiejsza w obsłudze dystrybucja dla początkujących użytkowników - tak reklamują swój produkt twórcy Ark Linux, dystrybucji, której najnowsza wersja (oznaczona numerem v2005.2) jest już dostępna do pobrania z Sieci.

Ark Linux to szwedzka dystrybucja systemu operacyjnego Linux, przeznaczona do zastosowań desktopowych, rzeczywiście bardzo prosta w obsłudze, nawet dla kogoś, kto nigdy nie miał do czynienia z Linuksem. Pomimo prostoty użytkowania wciąż oferuje ona potężne możliwości dla zaawansowanych użytkowników czy też programistów.

Najnowsza wersja v2005.2 oparta jest na kernelu z serii 2.6.14rc2, zawiera także najnowszą wersję środowiska graficznego KDE 3.5, pakiet biurowy OpenOffice.org 2.0, wprowadzono również do niej ogólne poprawki wpływające zarówno na wielkość całego systemu, jak i na jego szybkość, a także usprawniono zarządzanie dyskami CD i DVD.

Ark Linux - dystrybucja dla amatorów

Ark Linux

Lepszego wsparcia doczekał się również sprzęt oraz urządzenia peryferyjne. Dla przykładu karty PCI sieci WiFi, które do tej pory w ogóle nie były obsługiwane, teraz mogą być automatycznie rozpoznane i skonfigurowane, mogą również korzystać z windowsowego (Windows XP) sterownika za pośrednictwem emulacji Ndiswrapper. Automatycznie przebiega także instalacja niektórych modeli drukarek podłączanych do portu USB. Z nowości warto wymienić również akcelerację 3D dla kart opartych na chipsecie ATI Radeon 9600 i 9800 oraz wsparcie dla kart graficznych z chipsetem i810. Na płytach instalacyjnych znajdziemy najnowsze wersje popularnych i przydatnych programów, m.in. pakietów biurowych, programów multimedialnych, serwer Apache Httpd 2.2.0, interpreter PHP 5.1.1, serwer poczty Postfix 2.2.6, PostgreSQL 8.1, serwer baz danych MySQL 5.0.16 oraz wiele innych. Dla programistów przygotowano pakiet Ark Development Suite, zawierający wsparcie dla większości języków programowania oraz bibliotek, w tym m.in. C, C++, Java, D, Perl, Python, assembler, BASIC, Objective C, C#, Objective CAML, Fortran i ADA. Do zestawu programów instalowanych standardowo dołączono również emulator Wine, pozwalający na uruchamianie ulubionych programów z systemu Windows.

Dystrybucja Ark Linux 2005.2 testowana była na komputerze Pentium MMX 233 MHz, 128 MB RAM. Pełna wersja dystrybucji ma wielkość ok. 686 MB.

Więcej informacji:

http://www.arklinux.org/