Arktyczne lato nie poprawia nastrojów fińskiego ICT

Według badania przeprowadzonego przez Fińską Konfederację Przemysłu i Pracodawców ICT w maju br., wskaźnik nastrojów przedstawicieli tej branży obniżył się do -5 punktów, podczas gdy w marcu 2004 notowany był na plusie, na poziomie 2 punktów.

Sprzedaż okazała się mniejsza od oczekiwanej, pogorszyły się ponadto prognozy przedstawicieli fińskiej branży technologii informacyjno - komunikacyjnych (ICT) na najbliższe 3 miesiące.

Poprawił się natomiast wskaźnik oceny bieżącej sytuacji na rynku. Jeszcze w kwietniu br. notowanie tego wskaźnika wynosiło –39 punktów, w maju wzrosło do -14 punktów. Co czwarty ankietowany fiński przedstawiciel branży ICT uważa, że w ciągu najbliższych miesięcy ceny spadną.

Według danych fińskiego urzędu celnego, fiński eksport telefonów komórkowych spadł w I kw. br. o 28%, do 395 mln EUR (w porównaniu z I kw. 2003). Eksport fińskich telefonów komórkowych wyniósł 106 mln EUR i obniżył się w porównaniu z I kw. 2003 roku o 98 mln EUR. Eksport do Niemiec wyniósł 50 mln EUR i obniżył się odpowiednio aż o 122 mln EUR, a do Francji wyniósł 17 mln EUR, co oznacza spadek o 74 mln EUR.