Armia FX-ów

Jeśli planujesz założenie zakładu fryzjerskiego, to mamy coś dla ciebie - karty graficzne z GeForce FX 5800 Ultra hałasują jak suszarki do włosów. Znajdzie się też coś dla tych, którzy cenią ciszę - modele z GeForce FX 5200.


Jeśli planujesz założenie zakładu fryzjerskiego, to mamy coś dla ciebie - karty graficzne z GeForce FX 5800 Ultra hałasują jak suszarki do włosów. Znajdzie się też coś dla tych, którzy cenią ciszę - modele z GeForce FX 5200.

GeForce FX to nowa linia procesorów graficznych NVIDII. Jako pierwsze modele tej serii pojawiły się najszybsze procesory GeForce FX 5800 Ultra. Od razu nazwano je suszarkami, odkurzaczami czy silnikami rakietowymi. Powód to niezmiernie hałaśliwy układ chłodzenia, który musi sobie poradzić z odprowadzeniem ciepła z komponentów taktowanych ze skrajnie wysoką częstotliwością. Dla pamięci 1 GHz to wartość, którą do niedawna osiągały jedynie procesory. Teraz taktowane są w ten sposób pamięci DDR-II, które po raz pierwszy zaistniały na rynku właśnie w najnowszym modelu kart NVIDII. Efekt uboczny wysokich parametrów to wydzielanie ogromnej ilości ciepła.

Rurki z gazem na pokładzie

Karty z procesorami GeForce FX 5200 nie wymagają chłodzenia wentylatorami.

Karty z procesorami GeForce FX 5200 nie wymagają chłodzenia wentylatorami.

NVIDIA opracowała system chłodzenia FlowFX, który składa się z kilku elementów. Pierwszym sposobem jest zastosowanie miedzianych radiatorów po obu stronach laminatu karty. Pokrywają one procesor i pamięci DDR-II. Z radiatorami połączono rurki wypełnione gazem, o których więcej dowiesz się z opisu karty MSI. Całość umieszczono w plastikowej obudowie, która nie pozwala na nawiewanie gorącego powietrza do wnętrza komputera. Gorące powietrze wydmuchuje na zewnątrz specjalnym kanałem szybkoobrotowy wentylator. W ten sam sposób, tylko innym kanałem, do karty dostaje się chłodne powietrze z zewnątrz. Hałas wytwarzany przez karty GeForce FX 5800 Ultra jest trudny do zniesienia, na szczęście nie musi nam towarzyszyć przez cały czas. NVIDIA wprowadziła bowiem sprytny manewr z dynamiczną zmianą częstotliwości taktowania rdzenia procesora i pamięci, a co za tym idzie, możliwe jest czasowe zmniejszania prędkości obrotowej wentylatora karty. Nazwano to trybem 2D, w którym to rdzeń procesora graficznego taktowany jest z częstotliwością 300 MHz, a pamięci z częstotliwością 500 MHz. Pracując z takimi wartościami, obie karty są naprawdę ciche. Wystarczy jednak włączyć dowolną aplikację wyświetlająca obraz 3D i wtedy suszarka budzi się do życia. Karta powraca do wartości maksymalnych 500 MHz/1 GHz.

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Przetestowaliśmy dwie karty Ultra, z których model MSI to wzorcowy produkt NVIDII. Drugi pochodzi od Gainwarda i ma cechy indywidualne odróżniające go od większości modeli dostępnych na rynku. Jest nieco cichszy dzięki zastosowaniu odmiennego układu chłodzenia, który ma mniejsze gabaryty i nie zawiera rurek wypełnionych gazem, służących do szybszego odprowadzania ciepła. Nie przeszkadza mu to w równie wydajnym chłodzeniu komponentów karty. Całkowita powierzchnia chłodzenia może być nawet większa niż w modelu wzorcowym. Tajemnica tkwi w tym, że Gainward najeżony jest bolcami będącymi jednocześnie radiatorami. W MSI radiator jest płaski, tylko na spodzie karty ma wyżłobienia polepszające cyrkulację powietrza. Niestety, mimo że Gainward pracuje nieco ciszej, hałasuje zdecydowanie za bardzo. Do zestawu producent dołączył oprócz karty graficznej kartę PCI z portami FireWire oraz 6-kanałową kartę dźwiękową wyposażoną w złącza cyfrowe (procesor CMedia). Pod względem technologicznym GeForce FX 5800 Ultra jest bardzo nowoczesny. Wspominaliśmy już o zaawansowanych systemach sprzętowego cieniowania wierzchołków i pikseli. Karta całkowicie spełnia wymogi oprogramowania DirectX 9. Wyposażono ją w silnik graficzny Cine FX (efekty kinowe). NVIDIA twierdzi, że jej najnowsze dzieło umożliwia generowanie grafiki 3D o jakości filmowej.

Nowością wprowadzoną w GeForce FX jest technologia Intellisample. W jej skład wchodzi kilka elementów, które wspólnie mają zwiększać wydajność układu 3D podczas generowania obrazu doskonale wygładzonego, pozbawionego widocznych ząbkowań krawędzi. Są to: kompresja koloru (bezstratna, pozwala na lepsze gospodarowanie przepustowością pamięci), szybkie czyszczenie bufora pamięci; dynamiczna korekcja współczynnika gamma, dynamiczne monitorowanie i filtrowanie próbek pikseli podczas teksturowania (filtrowanie anizotropowe i trójliniowe), antyaliasing zarówno w OpenGL, jak i D3D można ustawić w trybie do 16x.

Tani brat, czyli GeForce FX 5200

GeForce FX 5200 jest najwolniejszym procesorem w linii produktów FX. Jego zalety to: pełna zgodność z DirectX 9, możliwość pasywnego chłodzenia procesora (chłodzenie pamięci jest zbędne) oraz niska cena. Karta opiera się na tym samym silniku Cine FX, obcięto w niej jednak z ośmiu do czterech potoki renderingu. Przed kupieniem jej trzeba także sprawdzać, jaką szerokość szyny pamięci dany model wykorzystuje. Wersje wyposażone w 128 MB pamięci DDR pracują z szyną 128-bitową, a 64-megabajtowe mogą pracować zarówno z szyną 128-, jak i 64-bitową. Model uzyskuje całkiem przyzwoitą wydajność. Gwarantuje osiągi zbliżone, a czasami nawet lepsze od konkurencyjnego ATI Radeona 8500/9100. Przy cenie poniżej 500 zł za modele najlepiej wyposażone (a takie testowaliśmy) to jedna z lepszych propozycji w swoim przedziale cenowym.