Armia Netscape'a

Tysiące woluntariuszy kataloguje internetowe witryny - robią to za darmo i znacznie lepiej niż specjalistyczne programy komputerowe.

Firma Netscape Communications, należąca do America OnLine, ma reputację lidera w dziedzinie wyszukiwania informacji w Internecie. Informacje wyszukują jednak nie komputery, ale ludzie. Firma zawdzięcza swój sukces wysiłkowi tysięcy woluntariuszy, którzy katalogują internetowe witryny w ramach projektu o nazwie Open Directory. Ponadto robią to całkowicie za darmo, podczs gdy Yahoo!, About.com oraz LookSmart zatrudniają do tego celu pracowników. Wszystkich woluntariuszy w projekcie Open Directory jest obecnie ok. 18 tys. Zindeksowali oni ok. 1,2 mln stron WWW. Dla porównania, 150-osobowa ekipa Yahoo! skatalogowała tyle samo stron, ale klienci skarżą się na powolne uaktualnianie informacji.

Wyniki badań potwierdzają, że ludzie są znacznie wydajniejsi od programów komputerowych we właściwym opisywaniu zawartości stron i ich katalogowaniu. A najlepsi są zapaleńcy. Jednym z nich jest 17-letni Scott Schmucker, fan Nintendo. Jak powiedział: "Stron o Nintendo jest mnóstwo, ale wiele z nich jest słabych. Ale jeśli znajdę jakąś dobrą, to natychmiast dodaję ją do spisu. Robię to za darmo i jestem dumny, że jestem częścią Open Directory i mogę pomóc ludziom w znalezieniu wartościowej informacji".

Więcej informacji:

www.idg.net

www.netscape.com