Armia USA oszczędza ropę

Amerykańscy Marines stacjonujący w Afganistanie wzięli udział w programie ExFOB - Experimental Forward Operating Base. Eksperymentalna baza w dużej korzysta z odnawialnych źródeł energii. Zwiększa to oczywiście jej samowystarczalność jak i bezpieczeństwo żołnierzy.

Eksperymentalna, wysunięta baza operacyjna pozwala korzystającemu z niej piątemu regimentowi Marines zmniejszyć zużycie ropy naftowej o 90%. Wszystko to dzięki specjalnej, składanej konstrukcji, na której zamontowano szereg paneli słonecznych. W mocno nasłonecznionym Afganistanie są one źródłem większości energii elektrycznej zużywanej w codziennej pracy bazy.

Z analiz wynika, że te ogniwa fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić przynajmniej osiem galonów (prawie 32 litry) ropy naftowej dziennie. I choć liczba ta wydaje się niewielka, to przedstawiciele armii USA podkreślają, że trzeba myśleć o skali oszczędności, gdyby ExFOB wykorzystywany był przez większą ilość jednostek. Dodatkową, największą zaletą eksperymentalnej bazy jest zmniejszenie liczby konwojów przewożących do niej ropę. Dzięki temu minimalizuje się prawdopodobieństwo przeprowadzenia ataku na pojazdy, a tym samym śmierci żołnierzy.

Zobacz również:

  • To nie koniec kłopotów Huawei? Rząd USA chce kolejnych sankcji!

Niestety w chwili obecnej nie wiadomo czy i kiedy ExFOB ma szansę stać się nieodłącznym elementem wyposażenia amerykańskich jednostek wojskowych.