Armia chińska sprawcą ataku na Pentagon?

Chińskie siły zbrojne są podejrzane o dokonanie włamania do sieci komputerowej Pentagonu - tak wynika przynajmniej z przecieków informacji zawartych w raporcie z wewnętrznego śledztwa.

Financial Times, cytując anonimowe źródła rządowe Stanów Zjednoczonych, podała iż w czerwcu br. miał miejsce atak na systemy Departamentu Obrony.

Chociaż Pentagon odmawia podania do wiadomości, kto stał za włamaniem, które doprowadziło do zamknięcia systemu komputerowego obsługującego biuro Sekretarza Obrony, to anonimowi rozmówcy powiedzieli przedstawicielom gazety, że za atakiem tym stoją chińskie siły zbrojne.

Jeden z byłych pracowników Pentagonu twierdzi, iż armia chińska zademonstrowała swoją zdolność przeprowadzenia ataku, który zmusił do wyłączenia systemy Pentagonu. Inny przedstawiciel potwierdził namierzenie przez Pentagon źródła ataku.

Gazeta twierdzi, że chociaż zarówno siły zbrojne Stanów Zjednoczonych jak i chińskie zakładały wzajemnie prowadzenie szpiegostwa komputerowego, to jednak czerwcowy atak to coś wyjątkowego, ponieważ Chiny pokazały, iż mogą uszkadzać w krytycznych momentach systemy 'przeciwnika'.

Władze chińskie kategorycznie zaprzeczyły tym doniesieniom, określając je jako 'myślenie z okresu zimnej wojny'.

W ubiegłym tygodniu chiński haker włamał się też do komputerów rządowych Niemiec. Spowodowało to nawet interwencję Angeli Merkel podczas jej wizyty w Pekinie. Der Spiegel podał, że ślady hakera prowadzą do centrów operacyjnych armii chińskiej.

Patrząc na to z boku: nie ma właściwie w tym nic dziwnego, że armia chińska sonduje sieci w Stanach Zjednoczonych i vice versa. I nie jest to jedyny kraj, z którym Pentagon ma kłopoty. To brytyjski haker Gary McKinnon przeprowadził w roku 2001 ze swojego domu atak na systemy należące do Pentagonu, NASA i sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, czyniąc w nich największe szkody, szacowane na 961 tys. USD. Sprawa ekstradycji hakera do Stanów Zjednoczonych do tej pory nie została jeszcze przesądzona - po ekstradycji może on otrzymać wyrok liczony w dziesiątkach lat.