Arthur C. Clarke - odszedł wizjoner

W swoim domu na Sri Lance zmarł wczoraj Arthur C. Clarke - jeden z najważniejszych i najpopularniejszych twórców literatury fantastyczno-naukowej. Clarke był prawdziwym wizjonerem - już w latach 40. szczegółowo opisał, jak powinien działać system satelitów komunikacyjnych (który stworzony został dopiero kilkanaście lat później). Sławę przyniósł mu zrealizowany wspólnie ze Stanley'em Kubrickiem film "2001: Odyseja Kosmiczna" oraz powieść o tym samym tytule.

Sir Arthur C. Clarke urodził się 16 grudnia 1917 roku w angielskim Minehead. W 1936 r. ukończył Huish's Grammar School w Taunton - już wtedy poważnie interesował się fantastyką naukową. W czasie II wojny światowej służył w jednostce radarowej - to właśnie wtedy zaczął tworzyć podstawy opublikowanej w 1945 r. w magazynie " Wireless World" pracy na temat umieszczenia na orbicie okołoziemskiej satelitów. Clarke przewidywał, że odpowiednio rozmieszczone 3 satelity będą w stanie zapewnić ludziom z całego świata możliwość komunikowania się. Początkowo teorię tę traktowano, delikatnie rzecz ujmując, niezbyt poważnie - krytykom jednak zrzedły miny kilkanaście lat później, gdy Związek Radziecki umieścił na orbicie pierwszego sztucznego satelitę - Sputnika.

Dokonania Clarke'a w tej dziedzinie uhonorowano na kilka sposobów - orbitę geostacjonarną Ziemi zwykle nazywa się dziś "orbitą Clarka", jego imieniem - Arthur - nazwano największą brytyjską antenę odbierającą sygnały satelitarne (działa ona nieprzerwanie od 1962 r.), dedykowano mu też satelitę SESAT wystrzeloną w 2000 r.

Po wojnie Clarke poświęcił się pracy naukowej oraz pisaniu powieści (w latach pięćdziesiątych ukazały się m.in. "The Sands of Mars", "Islands in the Sky" oraz "Ostania Generacja"). W 1968 r. pisarz wspólnie z słynnym reżyserem Stanley'em Kubrickiem zrealizował jeden z najważniejszych filmów w historii sciencie-fiction - "2001: Odyseja Kosmiczna" (podstawą scenariusza było opowiadanie Clarke'a "The Sentinel").

Przez kolejne dekady cały czas tworzył (m.in. "Wyspa delfinów" , "Fontanny Raju", "Pieśni dalekiej Ziemi, "Młot Boga" czy "Światło minionych dni") - jednak coraz więcej czasu poświęcał też nurkowaniu, które stało się jego pasją. To z powodu zamiłowania do podwodnych wędrówek w 1956 r. przeprowadził się na Sri Lankę, gdzie spędził resztę życia.

Od 2000 r. stan jego zdrowia systematycznie się pogarszał. Arthur C. Clarke zmarł 18 marca 2008 r. - bezpośrednią przyczyną śmierci były problemy z oddychaniem. Pisarz-wizjoner miał 90 lat.