Artyści, brońcie się sami

W Internecie pojawiło się narzędzie umożliwiające muzykom wyszukiwanie w Sieci własnych utworów i doprowadzenie do ich usunięcia.

Wyszukiwarka Songbird pozwala artystom na odnalezienie w Sieci własnych utworów. Dzięki temu możliwe jest podjęcie kroków prowadzących do ich usunięcia. Właściciele praw autorskich mogą w ten sposób zapobiegać nielegalnemu rozpowszechnianiu ich utworów za pośrednictwem Internetu. Na razie Songbird umożliwia przeszukiwanie jedynie zasobów udostępnianych przez Napstera. W niedalekiej przyszłości jego twórca, 20-letni muzyk Travis Hill planuje rozszerzenie możliwości Songbirda w taki sposób, aby potrafił on przeszukiwać również inne systemy wymiany plików.

Songbirda można za darmo pobrać z witryny www.iapu.org. Narzędzie, dostępne w Sieci od wczoraj zyskało natychmiast całkowitą aprobatę i wsparcie Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI). Jest to organizacja zrzeszająca ponad 1400 firm fonograficznych w 70 krajach. W Polsce przedstawicielem IFPI jest ZPAV, zajmujący się ochroną interesów krajowych artystów.