Artyści radzą, jak obejść zabezpieczenia płyt

Amerykański zespół rockowy The Dave Matthews Band opublikował instrukcję, ułatwiającą fanom zespołu skopiowanie piosenek z jego najnowszej płyty do odtwarzacza iPod. Muzycy uznali, że zastosowane na krążku zabezpieczenia DRM, uniemożliwiające łatwe skopiowanie piosenek do pamięci przenośnego odtwarzacza audio, zbytnio utrudniają życie nabywcom płyty.

Sposób jest prosty: nabywcy płyty, korzystający z systemu Windows, muszą umieścić krążek z albumem w czytniku komputerowym, po czym, przy pomocy programu Windows Media Player, skonwertować pliki audio do formatu Windows Media Audio (WMA). Następnie należy nagrać je na płytę CD w formacie CD Audio. Ostatnim etapem jest zrippowanie zawartości nagranej właśnie płyty (przy pomocy programu iTunes) do formatu obsługiwanego przez iPoda i skopiowanie plików do pamięci odtwarzacza. W systemie Mac OS cała operacja jest zdecydowanie prostsza i nie wymaga żadnych kombinacji - wystarczy umieścić oryginalną płytę w napędzie i przy pomocy iTunes skopiować piosenki do pamięci odtwarzacza.

Muzycy tłumaczą, iż przyczyną komplikacji jest postawa firmy Apple, która nie zdecydowała się na wyposażenie swoich odtwarzaczy audio w obsługę opracowanego przez Microsoft systemu zabezpieczeń plików audio. Artyści zastrzegli jednocześnie, że nie chcą, by z powodu polityki koncernu cierpieli posiadacze iPodów - stąd decyzja o opublikowaniu porad umożliwiających skopiowanie piosenek z płyty "Stand Up" do pamięci odtwarzacza.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie zespołu The Dave Matthews Band.


Zobacz również