Aruba Cloud – wszystko, czego potrzebujesz... w chmurze

Jednym z fundamentów funkcjonowania nowoczesnych firm są dane. Ich niedostępność lub bezpowrotna utrata powoduje ogromne straty finansowe i wizerunkowe, a w skrajnych przypadkach może całkowicie wyeliminować firmę z rynku.

Dlatego odpowiednia ochrona danych ma pierwszorzędne znaczenie dla sukcesu biznesowego. Jednym ze sprawdzonych sposobów zabezpieczenia zasobów IT jest ulokowanie ich w chmurze doświadczonego usługodawcy. Taki partner posiada certyfikowane, chmurowe centra danych, zapewniające wysoką skalowalność i tzw. georedundancję. Dzięki temu zagwarantowanie stałej dostępności danych, ale też efektywności kosztowej jest łatwiejsze niż w przypadku infrastruktury lokalnej.

Marcin Zmaczyński, dyrektor regionalny Aruba Cloud w Europie Środkowo-Wschodniej

Specyfika cloud computingu pozwala wykorzystać jego atuty w niemal każdej organizacji, bez względu na skalę czy profil działalności. Wszędzie tam, gdzie przetwarzane są dokumenty elektroniczne i potrzebna jest moc obliczeniowa, usługi chmurowe mogą usprawnić funkcjonowanie firmy. Przykładowo małe firmy i start-upy, które często zmagają się z brakiem środków na niezbędną infrastrukturę IT, do chmury najbardziej przyciąga możliwość redukcji wydatków inwestycyjnych. Dzięki usługom w modelu IaaS firma nie musi inwestować w zakup czy budowę własnej infrastruktury IT. Zamiast utrzymywać fizyczne serwery, może rozwijać swoje serwisy i aplikacje webowe w chmurze. Wysoka dostępność zagwarantowana w umowie SLA, przerzucenie odpowiedzialności za IT na usługodawcę czy płatność jedynie za realnie wykorzystywane zasoby – to tylko wybrane atuty, które sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców i zwykłych internautów sięga po nasze usługi.

Przykładem doświadczonego dostawcy usług chmurowych jest Aruba Cloud, firma posiadająca sieć siedmiu centrów danych zlokalizowanych w pięciu krajach Unii Europejskiej. Dwa obiekty Aruby spełniają najwyższe światowe standardy, tzn. posiadają certyfikat Rating 4 (ANSI/TIA 942-A-2014). Arubę wyróżnia szerokie portfolio produktów. Po pierwsze znajdziemy tu ofertę serwerów VPS, których wydajność może zostać dopasowana do aktualnych potrzeb firmy. Na starcie dostępne są cztery prekonfigurowane pakiety o przestrzeni dyskowej 20, 40, 80 oraz 160 GB. Wybrana konfiguracja może być niemal dowolnie ulepszana w zależności od rosnących wymagań. Cloud VPS to rozwiązanie szczególnie przydatne w działaniach testowych, jako środowisko dla różnego rodzaju instalacji, aplikacji niekrytycznych oraz do stworzenia wirtualnego pulpitu. Atutem jest także niewielki koszt, już od 4 zł w ujęciu miesięcznym.

Zainteresowanych stworzeniem infrastruktury składającej się z jednego lub więcej serwerów cloud zaciekawi też usługa Cloud PRO rozliczana w modelu za wykorzystane zasoby. Oznacza to, że do jej uruchomienia nie są niezbędne żadne dodatkowe inwestycje. Tu także użytkownik może w dowolnym momencie zwiększać lub redukować dostępną moc obliczeniową. Dodatkowo ruch sieciowy dla każdego zewnętrznego i wewnętrznego Serwera Pro jest nieograniczony – nigdy nie zostaną więc naliczone dodatkowe opłaty z tytułu ilości danych przesłanych lub otrzymanych.

Z kolei Private Cloud jest usługą typu IaaS, która umożliwia stworzenie centrum danych w chmurze z wirtualnymi serwerami, firewallami i kartami sieciowymi. Podobnie jak Cloud VPS oraz Cloud PRO jest skalowalna, klient płaci zatem jedynie za to, czego aktualnie potrzebuje. Warto odnotować, że usługa umożliwia użytkownikowi pełne zarządzanie infrastrukturą, posiada wsparcie dla platformy wirtualizacji VMware NSX, a wszystkie dane są replikowane, co gwarantuje ich bezpieczeństwo i dostępność w przypadku awarii.

Aruba oferuje także usługę automatycznego tworzenia i konfigurowania kopii zapasowych. Cloud Backup daje użytkownikowi szerokie pole wyboru, jeśli chodzi o czas wykonywania backupu (co godzinę, dzień, tydzień, miesiąc lub w określonym czasie) czy jego zakres (cały serwer Cloud, serwer fizyczny lub tylko wybrane katalogi i pliki). Bezpieczeństwo danych podczas ich transferu i łączenia zapewnia system szyfrowania oraz bezpieczne protokoły (AES, SSL).

Warto także zwrócić uwagę na Cloud Object Storage, usługę przechowywania danych rozliczaną za wykorzystane zasoby. Przestrzeń, jaką użytkownik może w danym momencie wykorzystywać, jest tu praktycznie nieograniczona i zależy tylko od jego aktualnych potrzeb. Ogromną zaletą Cloud Object Storage jest stabilność i niezawodność działania – technologia ta radzi sobie bowiem z nagłymi szczytami ruchu (przychodzącego i wychodzącego) oraz zapytaniami w całkowicie niezakłócony sposób. Chmurową ofertę Aruby uzupełnia Cloud Monitoring (monitorowanie stron, serwerów cloud czy serwerów dedykowanych, i to niezależnie od tego, czy są utrzymywane w centrach danych Aruba Cloud, czy też u innych dostawców).