Ascetyczny CDRWin 6.1

Użytkownik przyzwyczajony do rozbudowanych pakietów w kontakcie z CDRWin będzie się czuł jakby miał związane ręce. Jednak w ramach określonych funkcji program w pełni się sprawdza.


Użytkownik przyzwyczajony do rozbudowanych pakietów w kontakcie z CDRWin będzie się czuł jakby miał związane ręce. Jednak w ramach określonych funkcji program w pełni się sprawdza.

Podczas gdy większość firm stara się tworzyć coraz obszerniejsze pakiety oprogramowania lub narzędzia wielofunkcyjne, wciąż istnieją na rynku małe, wyspecjalizowane programiki do podstawowych zastosowań. Takim jest właśnie CDRWin 6.1, sygnowany przez Disc4You.

Program kieszonkowy

Ascetyczny CDRWin 6.1

Na przejrzystych ekranach CDRWin od razu widać wszystkie funkcje. Nie ma tu zakładek z opcjami

Opisywany produkt pozwala na wypalanie płyt CD/DVD z danymi i muzyką audio oraz na kopiowanie krążków w nieco szerszym zakresie. Zaletami tego programu są cena i rozmiar (plik instalacyjny waży zaledwie 15 MB). Podstawową wadą jest skromna ilość funkcji, brakuje też wsparcia dla języka polskiego. Wersja testowa programu zawiera wszystkie możliwości aplikacji, można więc spokojnie przez dwa tygodnie sprawdzać, czy warto go kupić. De facto wystarczy kilka minut, by poznać wszystkie tajniki CDRWin 6.1. Nie ma tu żadnych ukrytych menu, narzędzi konfiguracyjnych i podobnych cudów. Najpierw pojawia się ekran startowy, pozwalający na wybór czynności, która ma zostać wykonana. Program pozwala skopiować płytę z danymi, muzyką, filmem VCD/SVCD/Video-DVD, przetworzyć zawartość płyty audio na pliki w formatach mp3, ogg, wma, wav (w żadnej opcji nie jest dostępna jakość powyżej 256 kb, ale większości użytkowników to wystarcza.

Minimalistyczne podejście widać na ekranach kompilacji. Kilka najbardziej potrzebnych opcji mieści się w jednym oknie, niczego nie trzeba szukać po zakładkach.

Lekko, łatwo i... czy na pewno?

Ascetyczny CDRWin 6.1

Plików raz dodanych do kompilacji nie można przesuwać - to bardzo uciążliwe ograniczenie

Na początek należy zapomnieć o płytach wielosesyjnych - CDRWin ich nie potrafi utworzyć, a co za tym idzie również odczytać istniejących sesji.

Za przykład tworzenia kompilacji posłuży zatem zwykła płytka CD z danymi.

Przyciskiem Add Files otwierane jest nowe okno, forma menedżera plików, w którym metodą podnieś i upuść można wybrać pliki do wypalenia. Tu niestety pojawia się poważny problem: po umieszczeniu ich w kompilacji stają się nietykalne. Nie ma opcji utworzenia folderu, nie da się też zmodyfikować nazwy plików. Koniec i kropka, jedyne co można zrobić z elementami w tym okienku, to usunąć je z niego. Dlatego, aby stworzyć krążek zawierający wiele folderów, trzeba najpierw na jednym z dysków twardych przygotować odpowiednią strukturę plików, a następnie umieścić ją w kompilacji. O ile w większości przypadków prostota CDRWin 6.1 jest jego zaletą, o tyle w tym konkretnym szalenie utrudnia życie użytkownikowi. Tak czy inaczej załóżmy, że kompilacja jest gotowa. Pozostaje już tylko ustawić prędkość nagrywania, wybrać system zapisu i gotowe. Warto dodać, że jeśli kompilacja okaże się ciut za duża, CDRWin 6.1 automatycznie spróbuje overburningu (więcej na ten temat w ramce do artykułu o Nero Burning ROM).

Kopiowanie w CDRWin 6.1 jest również proste. Po otwarciu okna wybieramy źródło i urządzenie wypalające (lub podajemy lokalizację, w której program ma utworzyć plik obrazu). Istnieje opcja wykonania kopii bezpośredniej tzw. w locie - tu nosi nazwę direct copy. Przykładowe okno kopiowania pokazujemy obok.

Do kompletu

Użytkownik nabywający duży pakiet programowy (jak chociażby produkty Roxio i Ahead) może narzekać, że nie wykorzysta wszystkich opcji, za które zapłacił. Jeśli jednak kupuje się narzędzie tak minimalistyczne jak CDRWin 6.1 to pojawia się inny problem - co robić, jeśli chce się zrobić coś nieobjętego opcjami programu? Dlatego poniżej przedstawiamy powiązane z tematem inne programy firmy Disc4You. Razem stanowią swoisty pakiet rozproszony.

Ascetyczny CDRWin 6.1

MovieJack 3.5 to program do tworzenia kopii bezpieczeństwa płyt DVD. Zawiera narzędzia do konwersji i kompresji. Pozwala na powielanie płyt z wielu platform.

Ascetyczny CDRWin 6.1

DiscSafe to wyspecjalizowane narzędzie służące do tworzenia kopii bezpieczeństwa danych oraz systemu operacyjnego. Kopie zapisywane są na płytach CD lub DVD.

Ascetyczny CDRWin 6.1

DCS DVD Copy Suite to najbardziej rozbudowany produkt związany z kopiowaniem płyt. Zawiera mnóstwo narzędzi do obróbki i kopiowania zawartości płyt DVD.