Asimo - elektroniczny sprinter

Japoński potentat w branży samochodowej - Honda - nauczył swojego robota biegać. Asimo, bo tak nazywa się ów robot, nie dorównuje jeszcze olimpijczykom, ('wyciąga' tylko 3 km/h), ale wśród robotów można go śmiało nazwać elektronicznym Carlem Lewisem.

Robot ASIMO

Robot ASIMO

Honda jest liderem w produkcji dwunożnych robotów. Ulepszyła teraz Asimo (Advanced Step in Innovative MObility), tak aby mógł biegać, omijać przeszkody i wchodzić w interakcję z otoczeniem. Celem producenta jest stworzenie robota, który będzie pomocny w codziennym życiu człowieka.

Bieg polega na poruszaniu się za pomocą szybkich skoków, tak aby w pewnej fazie obie kończyny były oderwane pod ziemi. Dla robota nie było to łatwe do nauczenia. Skok musi być niezwykle precyzyjny, dobrze zamortyzowany przy lądowaniu i bez żadnego poślizgu.

Asimo został poprawiony także w innych aspektach - chodzi teraz prawie dwa razy szybciej (2,5 km/h), urósł 10 cm i przytył o 2 kg. Ma też możliwość skrętu bioder oraz zginania karku, nadgarstków i kciuków. Oprócz tego robot potrafi chodzić po schodach w obie strony, rozpoznawać poruszające się obiekty i podążać za ruchem. Przychodzi także na zawołanie i potrafi rozpoznać 50 japońskich zwrotów.

Asimo podróżuje po całym świecie - na przykład w roku 2003 towarzyszył premierowi Japonii podczas jego oficjalnej wizyty w Czechach, jako ambasador dobrej woli wszystkich Robotów. Złożył także wtedy kwiaty pod pomnikiem pisarza Karela Capka, który jako pierwszy użył słowa 'robot' w 1920 roku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie domowej Asimo.


Zobacz również