Aspire One - Acer wyzywa Eee PC

O odpowiedzi Acera na Eee PC mówiło się już od jakiegoś czasu. Jednak dopiero teraz poznaliśmy szczegóły Aspire One, bo tak oficjalnie zwie się ów netbook.

Wieści z targów Computex zdominowane są przez premiery małych notebooków powstałych na fali ogromnej popularności ASUSA Eee PC. Konstrukcje mnożą się jak króliki, tym bardziej że Intel wprowadził nowy procesor Atom do urządzeń ultraprzenośnych, a VIA zaprojektowała referencyjne urządzenie OpenBook Mini-Note, za którą otrzymała zresztą nagrodę targów w dziedzinie wzornictwa i innowacyjności.

Acer Aspire One

Acer Aspire One

Urządzenie Acera pod wieloma względami przypomina maleństwo ASUSA, co nie powinno dziwić - w końcu nie ma sensu wymyślać koła na nowo. Podobna wielkość i rozdzielczość ekranu (8,9 cala, 1024x600, podświetlenie LED) wymuszają zastosowanie systemu operacyjnego o intuicyjnym, łatwym w obsłudze interfejsie. I choć Aspire One dostępny będzie ze starym, dobrym Windows XP Home, to jego podstawowym środowiskiem ma być odpowiednio skrojona wersja dystrybucji Linpus Linux Lite, w której główny ekran systemu przedstawia preinstalowane aplikacje podzielone według funkcji na 4 obszary - Connect (łączność), Works (praca), Fun (rozrywka) oraz Files (pliki). Skojarzenia z interfejsem Eee PC są więc jak najbardziej na miejscu.

Acer wyposażył swój netbook w procesor Intel Atom N270 (1,60 GHz, FSB 533 MHz, 512 kB pamięci cache L2) oraz pamięć RAM 512 lub 1024 MB. Nabywcy będą mieli do wyboru dwa rodzaje pamięci masowej: moduł NAND 8 GB albo klasyczny, 2,5-calowy twardy dysk 80 GB. Aspire One obsługuje ponadto 5 typów kart pamięci - SD/MMC/MS/MS Pro/xD - przy czym do dyspozycji jest też dodatkowe gniazdo kart SD, które będą traktowane jak rozszerzenie pamięci RAM.

Oczywiście, jak na netbook przystało, nie zapomniano o łączności: standardowo montowany jest moduł Wi-Fi b/g, ale urządzenie można wzbogacić o obsługę sieci WiMAX lub 3G. Do komunikacji ze światem zewnętrznym przydadzą się 3 porty USB, gniazdo LAN 100 Mb/s oraz kamerka internetowa.

Czas pracy ultraprzenośnego Acera z modułem NAND szacowany jest na 3 do 7 godzin, zależnie od baterii (3- lub 6-ogniwowej).

Początkowo Aspire One dostępny będzie w kolorze białym i niebieskim, potem pojawią się wersje brązowa i różowa. Sprzedaż netbooka Acera w Polsce planowana jest na sierpień, lecz ceny jak dotąd nie ustalono.

Wymiary i masa Acera Aspire One:

249x170x29 mm, 995 g - modele z modułem NAND flash i akumulatorem 3-ogniwowym (2200 mAh)

249x195x36 mm, 1,26 kg - modele z dyskiem twardym i akumulatorem 6-ogniwowym (2600 mAh)