Asseco Business Solutions zapłaci ponad 370 tys. kary. Za narzucanie cen partnerom handlowym

UOKiK ukarał spółkę Asseco Business Solutions za niedozwolone praktyki przy ustalaniu cen na oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem.

Zgodnie z zapisami prawa antymonopolowego niezależni przedsiębiorcy nie mogą wspólnie ustalać cen sprzedawanych przez siebie produktów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył właśnie postępowanie, w którym wykazał, że tego typu praktyki stosowała spółka Asseco Business Solutions. Trwały one aż przez 11 lat (od 2001 do 2012 roku) i dotyczyły oprogramowania marki WAPRO do zarządzania przedsiębiorstwem.

"Spółka zastrzegła sobie możliwość sprawdzania polityki cenowej swoich partnerów handlowych, a za stosowanie stawek innych niż narzucone groziło im obniżenie przyznanych rabatów. Skutki porozumienia odczuwali przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy kupili program WAPRO od dystrybutorów spółki i nie mogli zapłacić za niego taniej niż odgórnie ustaloną cenę." - czytamy w oświadczeniu UOKiK.

Zobacz również:

  • Cyberpunk 2077 z kolejnymi problemami. CD Projekt pod lupą UOKiK

Urząd nałożył na Asseco Business Solutions karę finansową w wysokości 373 548 zł. Z pewnością byłaby ona wyższa gdyby nie okoliczność łagodząca polegająca na zaniechaniu zakwestionowanej praktyki w 2012 r.

Spółka Raks z Warszawy

UOKiK podobne praktyki wykazał również w przypadku spółki Raks z Warszawy i jej partnerów handlowych: Jeeves – Polska z Mińska Mazowieckiego, PPHU Intersystem z Krakowa oraz Prestige Group z siedzibą w Mińsku Mazowieckim. Chodziło o niedozwolone porozumienie dotyczące ceny programu RAKS do zarządzania przedsiębiorstwem.

Nałożona przez UOKiK kara to 37 016 zł (na każdego przedsiębiorcę)

Obie decyzje nie są ostateczne. Przedsiębiorcy odwołali się od nich do sądu.