AstraZeneca zarobiła na konkurencyjnej Modernie. Jak to możliwe?

Konkurencyjne firmy farmaceutycznie AstraZeneca i Moderna łączy nie tylko produkcja szczepionek. Tym razem, AstraZeneca nieźle zarobiła na tych powiązaniach.

Koncerny farmaceutyczne Moderna i AstraZeneca zyskały w ostatnich miesiącach niemałą sławę. Stało się tak za sprawą panującej pandemii Covid-19 oraz opracowaniu przez te firmy własnych szczepionek przeciw koronawirusowi. Pod tym względem, są one dla siebie konkurencją, jednak okazało się właśnie, że AstraZenca zarobiła fortunę na firmie Moderna. Jak to możliwe?

Okazuje się bowiem, że koncerny wielokrotnie współpracowały ze sobą podczas opracowywania skutecznych terapii różnych przypadłości i tak też jest do dziś, choć szczepionka przeciw SARS-CoV-2 jest tu wyjątkiem. Zależności obu firm występują jednak również na innych polach, takich jak choćby finanse.

AstraZeneca, Moderna, Reuters, akcje, giełda, sprzedaż akcji, koronawirus, szczepionki, covid-19, SARS-CoV-2

Agencja Reutersa donosi, iż AstraZeneca posiadła udziały giełdowe koncernu Moderna. Czas jest przeszły, ponieważ od momentu ogłoszenia przez Modernę przełomu w opracowywaniu szczepionki przeciw koronawirusowi, a tym samym „wystrzeleniu w górę” wspomnianych akcji, brytyjska firma zaczęła się ich wyzbywać. Nie wiadomo jak długo trwał ten proces, jednak szacuje się, że AstraZeneca zarobiła na tej sprzedaży ponad miliard dolarów. Trzeba przyznać, iż jest to nie mała sumka.

AstraZeneca, Moderna, Reuters, akcje, giełda, sprzedaż akcji, koronawirus, szczepionki, covid-19, SARS-CoV-2

Pomimo rewelacji Reutersa, przedstawiciele obu koncernów milczą i nie wydano dotąd żadnego, oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Nie mniej, tym samym nie zaprzeczono dotychczas tym informacjom, a podająca je agencja prasowa słynie z rzetelności.