Astrokalendarz: wydarzenia astronomiczne we wrześniu 2021

Jakie kosmiczne wydarzenia będziemy obserwować we wrześniu na niebie? Bądź na bieżąco z naszym astronomicznym kalendarzem!

Astrokalendarz: wydarzenia astronomiczne we wrześniu 2021

Obserwacja nieba jest najstarszą formą wizualnej rozrywki na naszej planecie. Kosmos od zarania dziejów zadziwiał i wzbudzał ciekawość, dlatego ludzie od dawna śledzą ruchy planet, szukają nowych gwiazd, czekają na deszcze perseidów czy układają horoskopy. My także nie chcemy przegapić nadchodzących astronomicznych wydarzeń, dlatego zebraliśmy najciekawsze z nich w jednym miejscu. Sprawdź, kiedy przygotować teleskop lub wybrać się na nocny spacer.

7 września - Księżyc w Nowiu

Tego dnia dojdzie nie tylko do Nowiu, ale także Koniunkcji Księżyca i Marsa. Będący w Nowiu Księżyc bardzo dobrze wychodzi na zdjęciach, a widoczna na niebie Droga Mleczna pozwoli na piękne ujęcia gwiazd.

Zobacz również:

  • NASA zabiera chętnych w podróż po Marsie
  • Tajemniczy obiekt uderzył w Jowisza [Zobacz film]
  • Jesienne konferencje Apple - oto daty wydarzeń i nowe produkty [16.09.2021]

9 września - Koniunkcja Księżyca i Wenus

Księżyc przejdzie około 4 stopnie na północ od Wenus, a po zachodzie słońca oba obiekty będą widoczne nad zachodnim horyzontem.

13 września - Merkury w największym wydłużeniu wschodnim

Obserwacje tej planety są owocne tylko przez kilka dni w roku, gdy osiąga ona największą odległość od Słońca, czyli tzw. największe wydłużenie. Powtarza się to co 3-4 miesiące i występuje naprzemiennie rano lub po południu. Najlepszym czasem na zdjęcia będzie chwila po zachodzie słońca.

14 września - Neptun w opozycji

Ten gazowy gigant będzie w najbliższej odległości od Ziemi i zostanie idealnie oświetlony przez Słońce. To najlepszy czas na obserwacje i fotografie, ponieważ będzie widoczny przez całą noc. Patrząc przez teleskop zobaczymy planetę w całej okazałości.

21 września - Pełnia Księżyca

Nie przegap tzw. Niebieskiej Pełni. Znajdujący się po przeciwnej stronie kuli ziemskiej Księżyc, będzie idealnie oświetlony przez Słońce i gotowy do zapierających dech w piersiach zdjęć.

22 września - Równonoc

Tego dnia na naszej półkuli rozpocznie się astronomiczna jesień, zaś po drugiej stronie globu równonoc wiosenna. Słońce „przecina” wtedy równik Ziemi, przechodząc z jednej półkuli na drugą.

24 września - Koniunkcja Księżyca i Urana

Księżyc i Uran zbliżą się do siebie na odległość 1,3 stopnia. Planeta może być wystarczająco jasna, aby dostrzec ją gołym okiem.

Astrokalendarz: wydarzenia astronomiczne we wrześniu 2021

Zobacz także: Tak będzie wyglądać ciężarówka Tesli [Zobacz zdjęcia]