Astronauci ISS wyhodowali kosmiczne papryczki chilli

Załoga stacji kosmicznej zjadła wymarzone tacos z papryczkami, które urosły na statku. Niezwykła uczta odbyła się z dwóch powodów.

Astronauci ISS wyhodowali kosmiczne papryczki chilli

Papryczki wyhodowane na ISS. / NASA

Czy tacos w kosmosie smakuje lepiej niż to na Ziemi? To wie tylko załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która wyhodowała paprykę chili z Nowego Meksyku i zjadła pikantny smakołyk na okołoziemskiej orbicie.

Papryka rosła na ISS już od lipca i pochodziła z nasion NuMex Española Improved, hybrydowego chile Hatch, którego nazwa odnosi się do miasta i regionu w Nowym Meksyku, znanego z papryki. Astronautka NASA Megan McArthur podzieliła się w piątek na Twitterze informacją o degustacji chilli i udostępniła zdjęcia z tacos, które opisała jako najlepsze kosmiczne tacos w historii.

Zobacz również:

  • Rosja wysadziła satelitę zagrażając astronautom na ISS

Piątkowe święto! Po zbiorze zasmakowaliśmy czerwonego i zielonego chilli. Potem wypełniliśmy pomiary badań (musimy mieć dane!). W końcu zrobiłam moje najlepsze kosmiczne tacos: wołowinę fajita, nawodnione pomidory i karczochy oraz HATCH CHILE!

Astronauci ISS wyhodowali kosmiczne papryczki chilli

twitter.com/Astro_Megan/

Oprócz zaspokojenia kubków smakowych, astronauci prowadzili również badania. NASA poinformowała, że:

Badanie obejmowało analizę drobnoustrojów w celu lepszego zrozumienia interakcji roślin i drobnoustrojów w kosmosie oraz ocenę przez załogę smaku, tekstury i wartości odżywczej pierwszej papryki wyhodowanej w kosmosie.

Na orbicie wyhodowano już sałatę, jarmuż i kapustę pekińską. Jednak według agencji kosmicznej to papryczka jest jednym z najbardziej złożonych eksperymentów roślinnych na stacji ze względu na długi czas kiełkowania i wzrostu.

Zobacz także: Tajemniczy obiekt kosmiczny cały czas wybucha

Źródło: cnet.com