Astronauci SpaceX wracają na Ziemię bez dostępu do toalety

Astronauci powracający z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej utknęli na statku z poważną usterką, której nie mogą naprawić.

Astronauci SpaceX wracają na Ziemię bez dostępu do toalety

SpaceX, theverge.com

Każdy z nas przeżył wielogodzinną jazdę samochodem lub pociągiem i wie, jakie to męczące. Co gdybyśmy w jej trakcie nie mogli załatwić podstawowych potrzeb? Jeszcze gorszą sytuacją byłby pobyt w kosmosie, w którym nie można tak po prostu wyjść z pojazdu.

Astronauci Crew-2 SpaceX wracający do domu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) utknęli na statku Crew Dragon z usterką toalety, której nie można naprawić w kosmosie. Załoga z pewnością nie jest zadowolona, ale była przygotowana także na taką możliwość. Astronauci są zmuszeni do noszenia czegoś w rodzaju pieluch dla dorosłych, których już używa się podczas długich spacerów kosmicznych.

Zobacz również:

  • Rakieta SpaceX ma awarię. Będzie śledztwo

Inżynierowie SpaceX obawiali się, że skażenie mogło uszkodzić integralność statku kosmicznego, który musi być w idealnym stanie na wymagającą podróż powrotną. Jednak testy przeprowadzone na Ziemi przy użyciu podobnych materiałów sugerują, że na Crew Dragon zadokowanym obecnie na ISS nie doszło do korozji, co oznacza, że ​​latanie jest bezpieczne.

Nie jest jeszcze jasne na jak długo astronauci utknęli bez toalety. Statek dotychczas przewoził ich tylko dwa razy, przy czym pierwsza podróż powrotna zajęła 19 godzin, a druga zaledwie 6. Planiści misji NASA z pewnością zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zminimalizować czas niefortunnej podróży.

Zobacz także: Tajemniczy obiekt kosmiczny cały czas wybucha

Źródło: digitaltrends.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: