Astronauta zauważył niebieską eksplozję na Ziemi

Czym jest niebieskie światło widoczne z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, które uchwycił francuski astronauta?

Astronauta zauważył niebieską eksplozję na Ziemi

źródło: twitter.com/Thom_astro

Francuski astronauta Thomas Pesquet, który znajdował się 8 października na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uchwycił na zdjęciu niezwykłe zjawisko.

Obraz niebieskiej eksplozji światła widoczny nad Europą jest tak naprawdę fotografią poklatkową, wykonaną w dłuższym czasie. Większość ludzi nie zauważyłaby tego zjawiska, które wbrew pozorom nie było niebezpieczne. To przejściowe zdarzenie świetlne ukazuje się, gdy w górnych warstwach atmosfery pojawia się piorun występujący na większych wysokościach niż zazwyczaj. Znane jest również jako oświetlenie górnej atmosfery, zbiór powiązanych zjawisk, które występują podczas burzy. Pesquet w podpisie pod zdjęciem dodaje:

Fascynujące w tej błyskawicy jest to, że zaledwie kilkadziesiąt lat temu były one obserwowane anegdotycznie przez pilotów, a naukowcy nie byli przekonani, że rzeczywiście istnieją.

Zdarzenia te są szczególnie trudne do sfotografowania z Ziemi, ponieważ znajdują się bardzo wysoko na niebie, a także są przesłonięte przez chmury burzowe. Ponadto zwykle trwają tylko milisekundy lub kilka sekund.

Zobacz również:

  • Astronauta zabierze Cię w podróż po stacji kosmicznej

Zobacz także: Piwo od Elona Muska? Powstaje GigaBier

Źródło: sciencealert.com