Astronomiczny superkomputer

Holenderska Fundacja Badań Astronomicznych (ASTRON) wraz z koncernem IBM dołączyła do wyścigu w budowaniu najszybszego superkomputera. LOFAR, bo o nim mowa, będzie mógł wykonywać 27,4 trylionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, co zapewni mu pozycję w pierwszej piątce rankingu najszybszych komputerów na świecie - Top500.

Przeznaczeniem maszyny będzie przetwarzanie danych pochodzących z odległości nawet 13 miliardów lat świetlnych od ziemi. Pozwoli to na uzyskanie informacji z najwcześniejszych etapów powstawania wszechświata.

We wspólnym oświadczeniu ASTRON i IBM podają, że składająca się z 12 tys. mikroprocesorów PowerPC maszyna będzie mogła wykonywać 27,4 trylionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, zużywając przy tym energię wystarczającą do zasilenia 2,5 tys. żarówek 60W. W realiach superkomputerów jest to bardzo ekonomiczny wynik.

LOFAR jest już drugim, obok MareNostrum, europejskim superkomputerem mieszczącym w pierwszej piątce rankingu Top500. Niedoścignionym liderem pozostaje BlueGene/L, zarządzający amerykańskim potencjałem nuklearnym, także współtworzony przez IBM.

Więcej informacji: IBM, ASTRON.


Zobacz również