Asus M3N-H/HDMI

Niedrogie i uniwersalne płyty główne zdobywają ogromną popularność jako podstawa dla procesorów AMD, także zdobywających rynek dzięki niskim cenom. Takie połącznie wraz z używanymi na nich wyłącznie pamięciami DDR2, pozwala na złożenie taniego i wydajnego komputera.

Niedrogie i uniwersalne płyty główne zdobywają ogromną popularność jako podstawa dla procesorów AMD, także zdobywających rynek dzięki niskim cenom. Takie połącznie wraz z używanymi na nich wyłącznie pamięciami DDR2, pozwala na złożenie taniego i wydajnego komputera.

Asus M3N-H/HDMI

Informacjehttp://www.asus.com Cena 250 zł

Sercem płyt Asus M3N-H/HDMI jest produkowany przez NVIDIĘ jednoukładowy chipset GeForce 8300. Wprawdzie jego możliwości, przynajmniej na papierze nie są imponujące ale całkowicie wystarczą mniej wymagającym użytkownikom. Przede wszystkim chipset ten zapewnia pełne wsparcie dla podstawki AM2+ czyli procesorów AMD Phenom. Zajdziemy tutaj HT 3.0, możliwość instalacji pamięci DDR2 1066 MHz (kontroler znajduje się oczywiście w procesorze), obsługę standardu PCI-Express 2.0. Bardzo istotną cechę chipsetu jest zintegrowany rdzeń graficzny GeForce 8300 dzięki któremu możemy używać komputera bez instalcji dodatkowej karty graficznej.

Asus M3N-H/HDMI

Asus M3N-H/HDMI

Niedrogie i uniwersalne płyty główne zdobywają ogromną popularność jako podstawa dla procesorów AMD, także zdobywających rynek dzięki niskim cenom. Takie połącznie wraz z używanymi na nich wyłącznie pamięciami DDR2, pozwala na złożenie taniego i wydajnego komputera. Sercem płyt Asus M3N-H/HDMI jest produkowany przez NVIDIĘ jednoukładowy chipset GeForce 8300. Wprawdzie jego możliwości, przynajmniej na papierze nie są imponujące ale całkowicie wystarczą mniej wymagającym użytkownikom. Przede wszystkim chipset ten zapewnia pełne wsparcie dla podstawki AM2+ czyli procesorów AMD Phenom. Zajdziemy tutaj HT 3.0, możliwość instalacji pamięci DDR2 1066 MHz (kontroler znajduje się oczywiście w procesorze), obsługę standardu PCI-Express 2.0. Bardzo istotną cechę chipsetu jest zintegrowany rdzeń graficzny GeForce 8300 dzięki któremu możemy używać komputera bez instalcji dodatkowej karty graficznej. Mamy tutaj zapewnioną obsługę DX 10 oraz wsparcie dla wyjścia HDMI oraz dekodowanie sygnału HDCP. Chipset obsługuje także technologię NVIDIA Hybrid SLI. W jej skład wchodzą GeForce Bost pozwalająca na zwiększenie wydajności współpracujących układów graficznych i HybridPower dzięki której możemy oszczędzać energię.

Płytę zbudowano w rozmiarze ATX, ale mimo to nie ustrzeżono się błędów w rozplanowaniu elementów - gniazda pamięci umieszczono zdecydowanie zbyt blisko siebie, dwa złącza SATA są blokowane przez długą kartę graficzną, a położone na środku płyty gniazdo zasilania 24-pin sprawia, że poprowadzenie grubego kabla jest trudne. Płyta ma jednak więcej zalet niż wad- aż trzy gniazda PCI, możliwość podpięcia do dwunastu urządzeń USB (sześć z tylnego panelu, kolejne sześć po podłączeniu gniazd z płyty), kontroler IEEE1394 i bardzo przystępną cenę. Na tylnym panelu płyty umieszczono złącze HDMI ułatwiające podłączenie do nowoczesnego telewizora. O dobrym wykonaniu całości świadczy fakt, że nie zanotowaliśmy żadnych problemów z funkcjonowaniem mimo, iż w naszym zestawie testowym używamy bardzo wymagającego procesora - Phenom X4 9850 BE o TPD równym 125 W.

Wydajność zintegrowanego układu graficznego wystarcza do zabawy w starsze tytuły. Da się pograć nawet w Far Cry, choć należy unikać wówczas wyższych rozdzielczości.

Asus M3N-H/HDMI to ciekawa płyta, która mimo pewnych wad może dobrze sprawdzić się w niedrogim, uniwersalnym komputerze.

Zalety:

  • Uniwersalny chipset
  • Złącze HDMI
  • Stosunkowo duża liczba innych złącz

Wady:

  • Rozłożenie niektórych elementów płyty