Asus Nexus Player, czyli urządzenie z Androidem L w wersji dla telewizorów

Google w czerwcu zapowiedziało, że nowy Android L doczeka się specjalnej wersji przeznaczonej do telewizorów. Pierwsze urządzenie korzystające z platformy Android TV może wyprodukować Asus.

Nowy odtwarzacz multimedialny od Asusa może nosić nazwę Nexus Player. Urządzenie to będzie nawiązywać do nieudanego projektu Google o nazwie Nexus Q, które zostało zaprezentowany wraz z Androidem Jelly Bean i niemal natychmiast porzucone przez producenta.

Asus Nexus Player będzie nieco innym sprzętem. Odtwarzacz w formie przystawki do telewizora ma pracować pod kontrolą nowego Androida L, który został przystosowany do pracy na dużym ekranie bez interfejsu dotykowego. Do obsługi Android TV będzie można wykorzystać specjalny pilot lub wysyłać do niego treści prosto ze smartfona.

Pierwsze wzmianki o Asus Nexus Player pojawiły się na zrzucie ekranu pochodzącym z GFXBench, czyli popularnej aplikacji do mierzenia wydajności urządzeń mobilnych. W zamieszonej wyżej tabeli widać kilka informacji na temat tego jeszcze niezapowiedzianego oficjalnie sprzętu.

Nowy Android TV bazujący na systemie Android L ma pozwolić na uruchamianie aplikacji ze sklepu Google Play. Pozwoli to użytkownikom na jednorazowy zakup programu i korzystanie z niego na dowolnym urządzeniu. Oczywiście będzie to wymagało uprzedniego dostosowania programu przez dewelopera do obsługi za pomocą pilota i wyświetlania w orientacji poziomym na dużym ekranie.

Warto dodać, że Android TV bazujący na Androidzie L to nie pierwsze podejście Google do tematu telewizorów. W przeszłości pojawiły się już set-top boksy rożnych firm bazujące na systemie Android w tabletowej wersji oraz na platformie Google TV. Podobnie jednak jak Nexus Q nie okazały się one sukcesem.

źródło: slashgear.com