Asus P5N7A-VM

Do tej pory zainteresowani uniwersalną platformą ze zintegrowaną grafiką nie mieli zbyt wiele do szukania pośród płyt dla procesorów Intela. Wprawdzie było dostępnych kilka chipsetów, ale nie mogły one równać się ciekawymi modelami oferowanymi dla procesorów AMD. Obecnie dzięki nowemu układowi NVIDII - GeForce 9300 jest szansa na zmianę tej sytuacji.

Do tej pory zainteresowani uniwersalną platformą ze zintegrowaną grafiką nie mieli zbyt wiele do szukania pośród płyt dla procesorów Intela. Wprawdzie było dostępnych kilka chipsetów, ale nie mogły one równać się ciekawymi modelami oferowanymi dla procesorów AMD. Obecnie dzięki nowemu układowi NVIDII - GeForce 9300 jest szansa na zmianę tej sytuacji.

Asus P5N7A-VM

Informacjehttp://www.asus.com Cena 400 zł

Jedną z płyt z tym chipsetem jest Asus P5N7A-VM, który oferuje bardzo duże możliwości. Płyta obsługuje procesory Intela dla podstawki LGA775 czyli począwszy od Pentium 4 a skończywszy na Core 2 Quad. Najważniejszym elementem jest zintegrowany rdzeń graficzny o bardzo dużych możliwościach. Oferuje on wsparcie dla bibliotek DX10, wszystkich popularnych obecnie wyjść wideo i multimedialnych: DVI, D-Sub, HDMI i DisplayPort, dekodowanie popularnych formatów wideo (H.264, MPEG-2, VC-1), a także obsługę znanej już z GeForce 8200/8300 technologii Hybrid SLI.

Do tej pory zainteresowani uniwersalną platformą ze zintegrowaną grafiką nie mieli zbyt wiele do szukania pośród płyt dla procesorów Intela. Wprawdzie było dostępnych kilka chipsetów, ale nie mogły one równać się ciekawymi modelami oferowanymi dla procesorów AMD. Obecnie dzięki nowemu układowi NVIDII - GeForce 9300 jest szansa na zmianę tej sytuacji. Jedną z płyt z tym chipsetem jest Asus P5N7A-VM, który oferuje bardzo duże możliwości. Płyta obsługuje procesory Intela dla podstawki LGA775 czyli począwszy od Pentium 4 a skończywszy na Core 2 Quad. Najważniejszym elementem jest zintegrowany rdzeń graficzny o bardzo dużych możliwościach. Oferuje on wsparcie dla bibliotek DX10, wszystkich popularnych obecnie wyjść wideo i multimedialnych: DVI, D-Sub, HDMI i DisplayPort, dekodowanie popularnych formatów wideo (H.264, MPEG-2, VC-1), a także obsługę znanej już z GeForce 8200/8300 technologii Hybrid SLI. Ponadto rdzeń graficzny wspiera obliczenia fizyczne (NVIDIA PhysX) oraz dzięki technologii CUDA zapewnia możliwość wykorzystania swojej mocy obliczeniowej do zadań nie związanych z grafiką 3D. Na tylnym panelu płyty znajdziemy cztery rodzaje wyjść wideo. Jednakże to tylko jedna z wielu zalet Asusa. Mimo prostego układu zasilana procesora możemy instalować w nim nie tylko procesory Core 2 Duo, ale także najbardziej wymagające Core 2 Quad. Cztery gniazda pamięci obsłużą łącznie do 16 GB RAM DDR2. Mimo iż płytę wykonano w formacie Micro-ATX przy odrobinie wysiłku moduły da się wymieniać nawet przy zainstalowanej dodatkowej karcie graficznej. Oprócz złącza PCI-Express x16 umieszczono tu także PCI-Express x1 i dwa PCI. Mamy możliwość podłączenia aż pięciu napędów SATA oraz dwóch PATA obsługiwanych przez oddzielny układ - JMB368. Na tylnym panelu płyty oprócz wspomnianych wcześniej wyjść wideo znajdziemy sześć gniazd USB, optyczne wyjście SPDIF, sześć gniazd mini-jack karty dźwiękowej (kodek Realtek ALC1200) , RJ-45 oraz cenne eSATA. Kolejne sześć gniazd USB możemy podłączyć z pinów na płycie. Ponieważ GeForce9300 jest chipsetem jednoukładowym do jego chłodzenia wystarczy pojedynczy radiator o dość skromnych rozmiarach.

Na pochwałę zasługuje także BIOS - jak na tego typu konstrukcję dość rozbudowany i dający pewne możliwości podkręcania, także samego rdzenia graficznego.

Płyta Asusa w standardowych testach wypadła bardzo dobrze. Wprawdzie chipset ze zintegrowaną grafiką wypada nieco słabiej w próbach wydajności RAM, ale nie ma to większego przełożenia na pozostałe testy. Wydajność samego układu graficznego jest jak na "integrę" bardzo dobra. Pozwala na granie nawet w nowsze tytuły, ale z zastrzeżeniem ograniczenia poziomu szczegółowości i rozdzielczości. Asus P5N7A-VM okazał się bardzo dobrą, uniwersalną płytą.

Zalety:

Doskonała uniwersalność

Przemyślany BIOS

Dobre rozłożenie elementów płyty

Wady:

nieco zbyt wysoka cena