Asus Rampage Extreme

Wśród zalewu dość przeciętnych płyt zdarzają się i takie, z którym kontakt pozostawia bardzo pozytywne wrażenie. Asus Rampage Extreme jest z pewnością jedną z nich. Płyta Asusa wyposażona jest w nowoczesny chipset X48.

Wśród zalewu dość przeciętnych płyt zdarzają się i takie, z którym kontakt pozostawia bardzo pozytywne wrażenie. Asus Rampage Extreme jest z pewnością jedną z nich. Płyta Asusa wyposażona jest w nowoczesny chipset X48.

Informacje: http://www.asus.pl

Cena: 1149 zł

Oparta na chipsecie Intel X48 płyta już po wyjęciu z pudełka emanuje doskonałym wykonaniem i solidnością. Co więcej – gdyby przyznawać punkty za estetykę Rampage Extreme zdobyłby i w tej konkurencji ich maksymalną ilość. Ograniczona ilość miejsca nie pozwala na dokładny opis tej konstrukcji skupimy się więc na wymienieniu jej największych zalet i szczególnych cech. Układ chłodzenia, mimo że doskonale radzi sobie pracując w tradycyjny sposób, przystosowano także do użycia cieczy jako wymiennika ciepła co będzie bardzo ważne dla miłośników ekstremalnego podkręcania. Kolejnym ukłonem w ich stronę są: szesnastofazowy system zasilania procesora oraz niezwykle rozbudowany BIOS dysponujący ogromną liczbą funkcji o niespotykanym zakresie ustawień. Na laminacie płyty rozmieszczono system diod informujących o wejściu podstawowych komponentów w kolejne zakresy ustawień napięć. Do płyty dołączono także wyświetlacz mogący informować o stanach POST BIOS-u.

Do graczy (Asus Rampage Extreme nalezy do serii RoG – Republic of Gamers) bardziej przemówi możliwość użycia dwóch kart graficznych pracujących w trybie CrossFire x16 i zastosowanie dodatkowego kontrolera SATA dysków twardych (Silicon Image SLI5723) mającego przyspieszyć transfer danych w stosunku do kontrolera z mostka południowego. Kodek dźwięku umieszczono na oddzielnej karcie instalowanej w gnieździe PCI-E x1. Choć jest to nowy ADI 2000B, został zaopatrzony w funkcje znane z kart Creative'a – X-Fi CMSS-3D i X-Fi Crystalizer, co zaskakuje o tyle, że ostatnio Asus sam wprowadził na rynek serię udanych kart dźwiękowych. Do wszystkich zalet Rampage'a trzeba jeszcze dołożyć bardzo dobre rozplanowanie położenie elementów i dużą liczbę dostępnych złącz. W tej sytuacji przy omawianiu wad płyty da się wspomnieć tylko o jednej, ale za to stanowiącej bardzo dużą przeszkodę do wejście w jej posiadanie – cenie. Asus Rampage Extreme kosztuje ponad 1100 zł co czyni go jedną z najdroższych płyt dostępnych obecnie na rynku.

Zalety

  • Doskonała jakość
  • Bardzo podatna na overclocking
  • Ogromna liczba złącz
  • Mnóstwo dodatkowych funkcji
  • Obsługa CrossFire x16
  • Dobrej jakości karta dźwiękowa
  • Doskonały BIOS

Wady

  • Bardzo wysoka cena
  • Dyskusyjna wydajność kontrolera SIL5723