Asus Transformer Pad Infinity 700 - cena i data premiery. Powalczy z iPadem?

Wkrótce do rąk pierwszych użytkowników trafi tablet Asus Transformer Pad Infinity 700. Przyglądając się jego możliwościom wydaje się, że może on stanowić poważną konkurencję dla nowego iPada wyposażonego w ekran Retina.


Tzw. zabójców iPada mieliśmy w kilkuletniej historii tabletów wielu, lecz żaden z nich faktycznie nie mógł zagrozić sprzętowi Apple. Z pewnością też nie inaczej będzie z tabletem Asus Transformer Pad Infinity 700, lecz on przynajmniej faktycznie nie ma się czego wstydzić i spokojnie może "spoglądać w oczy" konkurentowi.

Asus Transformer Pad Infinity 700

Tablet ten został pokazany po raz pierwszy w lutym na targach MWC w Barcelonie. Obecnie okazało się, że cechuje go całkiem przystępna cena, którą za 32-gigabajtową wersję ustalono na poziomie 499 USD.

Tyle samo kosztuje podstawowa wersja nowego iPada, która jednak oferuje zaledwie 16 GB pamięci flash. Dodatkowo sprzęt Apple cechuje się większą grubością i wagą oraz oferuje skromniejsze możliwości w zakresie oferowanych portów. Ponadto Infinity 700 dysponuje wydajną czterordzeniową platformą NVIDII (Tegra 3 z technologią 4PLUS1; 1,6 GHz) i pozwala na skorzystanie z opcjonalnej stacji dokującej (niestety kosztuje ona 150 USD) w postaci klawiatury z touchpadem i dodatkowymi portami/slotami.

Przyglądając się powyższym elementom sądzę, że sprzęt Asusa oferuje więcej za tę samą cenę. Zresztą sami możecie dokładnie porównać oba urządzenia:

- Apple iPad

- Asus Transformer Pad Infinity 700

Wysoka rozdzielczość

Nowy Apple iPad ma jednak potężną broń, którą z pewnością jest 9,7-calowy ekran Retina oferujący rozdzielczość 2048 x 1536 pikseli co daje po przeliczeniu gęstość pikseli na poziomie 264 ppi.

W porównaniu do niego ekran Infinity 700, który został wykonany w technologii Super IPS+, zapewnia większą, 10,1-calową przekątną i jest bardziej panoramiczny, gdyż stosunek jego boków wynosi 16:10 (iPad - 4:3). Ustępuje mu co prawda w zakresie oferowanej rozdzielczości - 1920 x 1200 pikseli - lecz i tak może się pochwalić bardzo przyzwoitą gęstość pikseli (224 ppi) świetnie prezentującą się na tle innych androidowych tabletów: w przypadku większości z nich parametr ten wynosi bowiem zaledwie 149 ppi.

Jak potwierdziły testy przeprowadzone przez serwis techreport.com, ekran tabletu Asusa zapewnia bardzo dobre odwzorowanie kolorów. W porównaniu do iPada nieco gorzej prezentuje się jednak na nim wyświetlany tekst co nie powinno dziwić ze względu na mniejszą gęstość pikseli. Co jednak bardzo istotne (szczególnie podczas pracy w słońcu), ekran Infinity 700 cechuje się jasnością na poziomie 626 cd/m2 (czyli nawet nieco wyższą niż deklarowana przez producenta), co jest znacznie lepszym wynikiem od 435 cd/m2 osiąganym przez konkurenta.

Podsumowanie

Jak widać, tablet Asusa podjął walkę z iPadem w zakresie parametrów ekranu. Moim zdaniem wypada tutaj całkiem dobrze i biorąc pod uwagę cenę i jego pozostałe możliwości może faktycznie stanowić interesującą propozycję dla osób szukających wydajnego tabletu pozwalającego na cieszenie wzroku pięknym obrazem.

Tablet Asus Transformer Pad Infinity 700 pojawi się w sprzedaży na rynku amerykańskim już 16 lipca.