Asus Waveface - nowa wizja cyfrowego życia

Koncern Asus zaprezentuje na targach Consumer Electronics Show 2010 kilka ciekawych urządzeń. Naszą uwagę zwrócił komputer przenośny NX90, charakteryzujący się ciekawymi rozwiązaniami stylistycznymi, jak również produkty wykorzystujące technologię Wavaface. Te ostatnie są ekspresją "nowej wizji cyfrowego życia" promowanej przez Asusa, zgodnie z którą "przyszłość informatyki będzie silnie zakorzeniona w mobilności", a jej podstawę stanowić będzie cloud computing.

Asus NX90

Asus NX90

Waveface Light

Waveface Ultra

Waveface Casa

Asus NX90 został zaprojektowany przez Davida Lewisa, niezależnego projektanta. W mediach znalazły się początkowo informacje, że za design odpowiada firma Bang & Olufsen (specjalizująca się we wzornictwie ekskluzywnej i kosztownej, elektroniki użytkowej). Nie jest to jednak prawda, B&O nie współpracowała z Asusem nad tym notebookiem.

Konstrukcja notebooka zwraca uwagę dwoma głośnikami wystającymi z obu stron wyświetlacza. W modelu tym wprowadzono też ciekawą metodę interakcji z systemem operacyjnym - kontrolę funkcji komputera umożliwiają dwie płytki dotykowe, umieszczone z lewej i prawej strony klawiatury, współpracujące z oprogramowaniem Rotation Desktop (sterowanie przypomina nieco konsolę DJ).

Przekątna ekranu notebooka mierzy 18,4"; rozdzielczość wyświetlacza wynosi zaś 1920 x 1080 pikseli. Komputer korzysta z procesora Intel Core i7 820 QM i karty graficznej Nvidia GeForce GT335M. Zastosowano w nim także 4 GB pamięci operacyjnej (z możliwością rozszerzenia do 12 GB), porty USB 3.0 i HDMI oraz czytnik Blu-ray typu slot-load.

Zasilanie NX90 zapewnia sześcioogniwowy akumulator. Komputer nie jest jednak szczególnie mobilny - waży bowiem aż 4,8 kg. Jak wynika z zapowiedzi producenta, do sprzedaży powinien trafić w lutym br. Minimalna cena zakup NX90 to ok. 1800 dolarów.

Waveface

Jest to projekt, zgodnie z którym gadżety i urządzenia elektroniczne będą wyposażane w liczne czujniki. Dzięki temu "praktycznie każdy element otoczenia użytkownika - w tym nawet fizjologia i stan emocjonalny samego użytkownika - będzie źródłem wielu danych" - przekonuje Asus. W oparciu o te dane użytkownikowi dostarczane będą potrzebne mu w danej chwili informacje i usługi.

Na targach Consumer Electronics Show 2010 wystawione zostaną trzy prototypy takich urządzeń: Casa, Light i Ultra. Pierwsze z nich to duży ekran panoramiczny, z którego można korzystać jak z centrum rozrywki lub uzyskać dostęp do serwisów internetowych. Waveface Light to z kolei komputer o elastycznej obudowie, mogący służyć jako notebook (konfiguracja ekran+klawiatura) lub tablet. Waveface Ultra jest smartfonem mocowanym na ręce, ułatwiającym dostęp do informacji.

Asus Waveface - zobacz wideoprezentację: