Asus Xonar Essence STX - nowość dla audiofili

Firma Asus wkrótce zaprezentuje nową kartę dźwiękową, która konkurować ma na rynku z popularnymi Sound Blasterami Creative Labs. Pierwsze testy urządzenia przeprowadziła redakcja serwisu Expreview.com. Wyniki testów są bardzo obiecujące, a wiele z nich przewyższa wartości podawane przez producenta.

Nowa karta dźwiękowa Asusa ma być produktem, który podobno zadowoli najbardziej wybrednych słuchaczy muzyki, wszystko to dzięki doskonałym parametrom urządzenia. Produkt oczywiście także spełnić ma wymagania użytkowników gier komputerowych czy fanów filmów.

Słów kilka o samym urządzeniu

Asus Xonar Essence STX zbudowany ma być w oparciu kondensatory Fine Gold firmy Nichicon i posiadać ma niezależnie zasilane wyjścia słuchawkowe i głośnikowe. Nowa karta Asusa będzie także pierwszym produktem na rynku, w którym zastosowany ma być wzmacniacz dla słuchawek Philips TPA6120A2 z impedancją na poziomie 600 ohm oraz poziomem zniekształceń harmonicznych i szumu wynoszącym poniżej 100 dB.

Karta przeznaczona będzie do montażu w złączu PCI-Express x1. Odstęp sygnału od szumu (SNR) w nowym urządzeniu Asusa wynosi 124 dB (dla porównania w procesorze X-Fi wartość ta wynosi 109 dB), przy zniekształceniach wynoszących tylko 0,0003 %. Dynamika także wynosić ma 124 dB, natomiast pasmo przenoszenia zawierać się w zakresie od 10 Hz do 90 KHz.

Asus Xonar Essence STX (fotografia jest własnością serwisu Expreview.com)

Asus Xonar Essence STX (fotografia jest własnością serwisu Expreview.com)

Użytkownicy karty Xonar Essence STX będą mieli sposobność wymiany wzmacniaczy fabrycznych - LM5462 i JRC2114D, które montowane będą w urządzeniu dzięki temu, że będą one "obsadzone" w podstawkach, a nie przylutowane na stałe. W karcie zastosowane będą także wysokiej jakość przetworniki cyfrowo-analogowe PCM 1792A firmy Burr Brown.

Na zdjęciach umieszczonych w serwisie Expreview.com widzimy, że sekcja analogowa urządzenia przykryta jest metalową obudową, która ma na celu redukować zakłócenia elektromagnetyczne. Płytka PCB ma być natomiast pokryta dodatkowo warstwą miedzi, co powinno przyczynić się do redukcji zakłóceń i temperatury nagrzewającej się karty.

Szczegółowy raport z testów Xonara Essence STX, przeprowadzonych przez redakcję Expreview.com znaleźć można pod tym adresem.

Tajwańska firma Asus nie podała dotychczas informacji odnośnie daty premiery oraz ceny nowej karty dźwiękowej.