Asus prezentuje "najbardziej inteligentną kartę na świecie"

Firma Asus wprowadziła do swojej oferty kolejną "najbardziej inteligentną kartę graficzną na świecie" z serii ROG MATRIX - model o oznaczeniu ROG EN9800GT MATRIX/HTDI/512M. Urządzenie korzysta z technologii Super Hybrid Engine, Hybrid Cooler oraz systemu iTracker, dzięki którym pozwala uzyskać - jak czytamy na stronie producenta - "15-procentowy wzrost wydajności w trybie 3D oraz 30-procentową oszczędność energii elektrycznej i wyjątkowo cichą pracę w trybie 2D".

Karta ROG EN9800GT MATRIX/HTDI/512M przeznaczona jest przede wszystkim dla graczy (ROG - Republic of Gamers) dysponujących płytą główną wyposażoną w magistralę PCI Express 2.0. Urządzenie zbudowane zostało w oparciu o procesor graficzny GeForce 9800GT i korzysta z szeregu inteligentnych rozwiązań pozwalających mu na wzrost wydajności, oszczędność energii oraz cichszą pracę.

Asus ROG EN9800GT MATRIX/HTDI/512M

Asus ROG EN9800GT MATRIX/HTDI/512M

Kluczowe cechy urządzenia:

Technologia Super Hybrid Engine

Korzysta z dwóch złożonych procesów. Po pierwsze gromadzi informacje na temat obciążenia GPU i temperatur pracy kluczowych elementów (rdzeń, pamięci, kontroler IC). Następnie, biorąc otrzymane wartości pod uwagę, stosuje rozwiązania mające zapewnić najlepszą wydajność (wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, bez konieczności angażowania użytkownika).

Technologia Hybrid Cooler

Stanowi system chłodzący składający się z wentylatora oraz radiatora. Podczas pracy karty bierze on pod uwagę obciążenie procesora graficznego i dostosowuje proporcjonalnie prędkość obrotową wentylatora, przyczyniając się tym samym do oszczędności energii.

iTracker

Rozwiązanie to pozwala użytkownikowi na skorzystanie z czterech domyślnych profili -

trybu zoptymalizowanego, trybu gier, trybu oszczędzania energii oraz trybu domyślnego.

Wyświetla ono również informacje na temat zegarów rdzenia, pamięci i jednostek cieniujących, napięcia GPU i pamięci, obciążenia procesora graficznego, temperatury rdzenia, pamięci, kontrolera IC i otoczenia oraz prędkości obrotowej wentylatora. Dodatkowo istnieje możliwość ustawienia piątego profilu (tryb zdefiniowany prze użytkownika), który pozwala na regulację takich parametrów jak zegary rdzenia, pamięci i jednostek cieniujących, napięcia procesora graficznego i pamięci oraz prędkości obrotowej wentylatora.

Do 15% szybciej w trybie 3D

W trybie 3D następuje wzrost napięć procesora graficznego i pamięci z, odpowiednio, 1,2 V do 1,301 V oraz z 1,9 V do 1,92 V. Dodatkowo zwiększa się taktowanie GPU (z 600 MHz do 750 MHz), jednostek shader (z 1512 MHz do 1753 MHz) oraz pamięci (z 1800 MHz do 2000 MHz). Dzięki temu karta w teście 3DMark Vantage (w trybie Extreme Mode) uzyskała 2308 punktów (stanowi to 15-procentowy wzrost w porównaniu do kart referencyjnych).

Do 30% oszczędności energii oraz cicha praca w trybie 2D

W trybie 2D pożądane jest jak najmniejsze zużycie energii. Dlatego karta ASUS ROG EN9800GT MATRIX obniża napięcia procesora graficznego i pamięci odpowiednio z 1,2 V do 0,9 V oraz z 1,9 V do 1,8 V; wykorzystuje też technologię Auto Phase Switch (automatyczne przełączanie faz). Dzięki tym rozwiązaniom udało się obniżyć pobór mocy karty z 46,27 W do 32,44 W, co stanowi 30-procentowy wzrost oszczędności energii (w porównaniu do referencyjnych modeli). Dodatkowo w trybie 2D następuje obniżenie prędkości obrotowej wentylatora.

Parametry karty:

Model: ROG EN9800GT MATRIX/HTDI/512M

GPU: GeForce 9800GT

Magistrala: PCI Express 2.0

Pamięć: 512 MB DDR3

Częstotliwość GPU: 612 MHz

Częstotliwość jednostek shader: 1,5 GHz

Częstotliwość pamięci: 1,8 GHz (900 MHz DDR3)

Szyna pamięci: 256-bit

Maksymalna rozdzielczość DVI: 2560 x 1600 pikseli

Wyjście D-Sub: Tak (poprzez adapter DVI to D-Sub - dostępny w zestawie)

Wyjście DVI: Tak (DVI-I x 2)

Wyjście HDTV (YPbPr): Tak

Obsługa HDCP: Tak

Wyjście HDMI: Tak

Wymiary karty: 111 x 229 mm

Niestety cena karty nie została podana. Więcej na jej temat można znaleźć na witrynie producenta.


Zobacz również