Asus z nForce3 dla Opteronów

Asus przygotował płytę główną SK8N wyposażoną w pierwszy chipset NVidii – nForce3 pro 150 przeznaczony dla serwerowych procesorów AMD Opteron.

Asus z nForce3 dla Opteronów

Płyta ta jest pierwszym modelem, który współpracuje z nowymi Opteronami 100 i 200. Dwukanałowo obsługuje pamięci DDR 200/266/333 (maksymalnie do 8 GB w 4 bankach) i jak przystało na podstawę do zbudowania wydajnej stacji roboczej wyposażono ją w wiele dodatków multimedialnych. Są to kontrolery FireWire, 6 portów USB 2.0, kontroler dysków SerialATA (pełni także funkcję RAID) oraz wyjście cyfrowe audio.

Ciekawe są funkcje użytkowe proponowane przez Asusa.

C.P.R - jest systemem, który w momencie "powieszenia" systemu (z powodu jego zbytniego przetaktowania) pozwala na powrót do wartości domyślnych BIOS-u bez konieczności rozkręcania obudowy i korzystania ze zworki kasującej zawartość pamięci CMOS.

Q-Fan - dynamicznie reguluje prędkość obrotową wentylatorów, dopasowując ich częstotliwość obrotów do chwilowego obciążenia procesora.

Pozostałe wyposażenie płyty to: 5 slotów PCI, 1 AGP 8x, kontroler RAID Promise R20378 oraz podwójny kontroler sieci LAN.