Asus z projektem nowych płyt głównych

Tajwański producent zapowiedział nadejście nowego rodzaju płyt głównych, które wykorzystywać będą technologię nazwaną Dual Intelligent Processors. Dzięki temu mają one jednocześnie być bardziej "zielone" i mieć większą wydajność.

Sprzętowa nowość Asusa - przynajmniej na papierze - zapowiada się ciekawie. W płytach głównych korzystających z technologii Dual Intelligent Processors, jak sama nazwa wskazuje, znajdziemy dwa dodatkowe procesory. Nazwano je TPU i EPU. Razem mają one sprawiać, że maszyny wykorzystujące DIP będą działały szybciej, a jednocześnie będą zużywały mniej energii elektrycznej.

TPU to rozwiązanie bazujące na funkcjonalności Turbo V, która pozwalała zwiększyć taktowanie podzespołów komputera bezpośrednio z poziomu systemu operacyjnego, bez potrzeby resetowania maszyny. Tym razem mamy natomiast do czynienia z procesorem, którego zadanie sprowadza się do monitorowania (w czasie rzeczywistym) stabilności całego systemu i zwiększania jego wydajności. TPU potrafi także odciążyć procesor komputera. Zdaniem przedstawicieli Asusa, użytkownik może dzięki niemu skorzystać nawet z dodatkowych 37% mocy.

Tymczasem EPU to również dodatkowy procesor. Nadzoruje on pracę komputera i ilość zużywanej przez niego energii. Kiedy tylko będzie się to dało zrobić, EPU będzie minimalizował jej zużycie zarówno w trakcie najbardziej wymagającej pracy jak i w chwilach, gdy komputer jest włączony, ale nie robimy na nim niczego konkretnego.

Niestety Asus nie powiedział w jaki konkretnie sposób działają oba procesory. Wiadomo jedynie, że rozwiązanie Dual Intelligent Processors zostanie wprowadzone do wielu różnych modeli płyt głównych tego producenta (między innymi P7P55D-E Deluxe i M4A89TD Pro).