"Asylum 5D" - polska animacja wkrótce w kinach

Wiosną 2010 r. na ekrany kin powinna trafić pierwsza polska animacja 5D. Film zatytułowany jest "Asylum 5D" i powstaje w studio Virtual Magic we współpracy z firmą AMD, partnerem technologicznym produkcji.

"Asylum 5D" będzie ok. 12-minutową animacją komputerową, która będzie wyświetlana kinach w technice stereoskopowej 3D. To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na widzów - będą oni mogli także poczuć zapachy i podmuchy wiatru. Dodatkowych wrażeń dostarczyć mają ruchome fotele w specjalnie przystosowanych salach kinowych.

Fabuła filmu toczyć się będzie w mrocznej scenerii zakładu dla chorych umysłowo, a świat będzie przedstawiony z perspektywy widza. Twórcom "Asylum 5D", jak sami mówią, zależy na tym, aby wygenerowana animacja była bardzo realistyczna, bo tylko to pozwoli poczuć prawdziwie mroczny klimat.

"Widz musi wejść w głąb akcji rozgrywającej się na ekranie, zapominając o tym, że znajduje się w kinie. Sprawimy, aby akcja niejako go otoczyła. Wrażenia muszą być wręcz namacalne. Trudno jest usiedzieć spokojnie w fotelu gdy spadają na nas roztrzaskane przedmioty, lub gdy czuje się na nogach pełzające insekty" - przekonuje Daniel Zduńczyk, reżyser.

Produkcję filmu wspiera firma AMD, której procesory - Phenom II i Opteron -wykorzystywane są przez studio do renderingu.

W pracach nad animacją użyto także systemu "True 3D", który ma zapewniać widzowi bardziej komfortowy odbiór obrazów trójwymiarowych, ograniczając przt tym zmęczenie wzroku.