Asystent Google następnej generacji jest 10x szybszy i bardziej świadomy

Google stale ulepsza swojego inteligentnego asystenta głosowego. Asystent Google stanie się jeszcze szybszy i bardziej użyteczny.

Podczas konferencji Google I/O 2019 we wtorek 7 maja firma zdradziła kilka zdumiewających funkcji, które zmierzają do Asystenta Google - inteligentnego asystenta głosowego obecnego na urządzeniach z systemem operacyjnym Android. Już teraz Asystent Google jest znacznie bardziej rozbudowanym i użytecznym narzędziem, niż prekursor tego typu rozwiązań - Siri od Apple. Google nazywa swojego Asystenta "asystentem nowej generacji".

Asystent Google następnej generacji jest 10x szybszy i bardziej świadomy

Źródło: Google

Sekret?#Przeniesienie przetwarzania na potrzeby Asystenta Google z chmury bezpośrednio do urządzenia. Prezes Google Sundar Pichai twierdzi, że firmie udało się skondensować cały system rozpoznawania mowy Asystenta Google ważący około 100 GB do zaledwie 50 MB, dzięki czemu może on działać bezpośrednio na telefonie. Stanowisko Google w tej sprawie jest następujące "Ten przełom umożliwił nam stworzenie asystenta następnej generacji, który przetwarza mowę na urządzeniu z niemal zerowym opóźnieniem, z transkrypcją, która ma miejsce w czasie rzeczywistym, nawet w przypadku braku połączenia sieciowego".

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [04.08.2021]
  • Asystent Google nas podsłuchuje? Google odpowiada

Google twierdzi, że zmiana ta umożliwi na 10 krotne zwiększenie szybkości przetwarzania poleceń i żądań. W połączeniu z funkcją ciągłej rozmowy, która umożliwia stałą interakcję z Asystentem bez konieczności ciągłego wypowiadania "Hey Google", w celu wywołania konwersacji podstawowa funkcjonalność Asystenta Google stanie się znacznie szybsza, niż byś się tego spodziewał.

W obszernym demo, które zostało pokazane na scenie pracownik Google zaprezentował, jak działać będzie "asystent następnej generacji". Standardowo, w przypadku takich konferencji wszystko z pewnością było już wcześniej przygotowane i dokładnie przetestowane, ale Asystent Google sprawdził się wyśmienicie. Google zaprezentowało także, w jaki sposób Asystent może pomóc nam w szybkim odnalezieniu konkretnego zdjęcia oraz ja szybko skomponować wiadomość e-mail bez dotykania urządzenia.

Technologia Superchargered, która znacznie przyśpiesza Asystenta Google obraca się wokół Osobistych Referencji, czyli Twoich upodobań. Google zapewnia jednak, że "zawsze masz kontrolę nad swoimi danymi osobowymi i możesz dodawać, edytować lub usuwać szczegóły z zakładki "Ty" w ustawieniach Asystenta w dowolnym momencie".

To poważna i naprawdę interesująca zmiana. Obejrzyj powyższą wersję demonstracyjną, aby na własne oczy przekonać się, że Siri nie ma co robić przy Asystencie Google.

Google informuje, że Asystent Google nowej generacji pojawi się na telefonach z serii Pixel później w tym roku. Brakuje dokładnych ram czasowych. Nie wiemy także, kiedy zostanie udostępniony dla urządzeń firm trzecich. Jedno jest pewne - zdecydowanie warto czekać.

To nie jedyny sposób na zwiększenie funkcjonalności, na jaki wpadło Google. Zwiększona świadomość i szybkość przetwarzania Asystenta Google obejmuje także nowy Nest Hub Max i inne inteligentne wyświetlacze oferując nową funkcję "Picks for you" (wybrane dla ciebie), która będzie polecać spersonalizowane przepisy, podcasty i inne, a wszystko to w zależności od pory dnia i wcześniejszych wyszukiwań. Dodatkowo od dziś możesz powiedzieć Stop, aby wyłącznik alarm lub budzik.

Asystent Google następnej generacji jest 10x szybszy i bardziej świadomy

Źródło: Google

Google dodaje również nowy tryb samochodowy do Asystenta Google, który skupia się na sterowaniu głosem i najczęściej używanych aplikacjach, aby zminimalizować czas, na który kierowca musi oderwać ręce od kierownicy. Tryb ten uruchomi się za każdym razem, gdy podłączysz się za pomocą Bluetooth do zestawu głośnomówiącego w Twoim samochodzie lub po wypowiedzeniu komendy "Hey Google, let's drive" (Hey Google, jedziemy). Cała wiedza Asystenta Google o Tobie i Twoich upodobaniach zostanie przeniesiona do Twojego auta.

Google mówi, że tryb samochodowy: "Zawiera sugestie dostosowane do Twoich potrzeb, więc jeśli masz rezerwację na kolację w kalendarzu, zobaczysz wskazówki dotyczące dojazdu do restauracji. Albo jeśli w domu uruchomiłeś podcast, możesz wznowić pracę w miejscu, w którym zostawiłeś samochód. Jeśli ktoś dzwoni, asystent powie Ci, kto dzwoni i zapyta, czy chcesz odebrać, więc możesz odebrać lub odmówić tylko głosem".

Mówiąc o sterowaniu głosem nie możemy także zapominać o technologii Duplex" zasilanej przez Asystenta, która wykorzystuje AI do automatycznego rezerwowania dla Ciebie wybranych usług za pomocą rezerwacji przez telefon. Duplex może inteligentnie pobierać informacje z kalendarza, wiadomości Gmail, a nawet zapisanych danych dotyczących płatności i rozliczeń, aby wykonać za Ciebie wszelkie niezbędne formalności. Google jako przykład podaje rezerwacje samochodu przy pomocy Asystenta Google, który z kolei wykorzysta technologię Duplex. Firma twierdzi, że wprowadzi Duplex jeszcze w tym roku.