"Atak klonów" już w Sieci

Na kilka dni przed ogólnoświatową premierą, film "Gwiezdne Wojny: Epizod II - Atak Klonów" pojawił się już w Internecie.

Kopia filmu, o której mowa, to nagranie dokonane na jednym z pokazów zamkniętych, zarejestrowane na kamerze cyfrowej. Druga, która jest także dostępna w sieci, to nieco lepsza wersja, choć wykonana tą samą techniką.

Obie są dystrybuowane przez protokół Internet Relay Chat. Zlokalizowanie zbiorów jest trudne dla zwykłego użytkownika. Ściągnięcie filmu na dysk trwa długo. Jeśli kopie są rzeczywiście tak słabej jakości, trudno się spodziewać, aby wpłynęły negatywnie na sukces kolejnego epizodu.

Analitycy rynku twierdzą jednak, że pirackie wersje filmu mogą zagrozić rynkowi redystrybucji, czyli VHS i DVD.

Lucasfilm oświadczył, że przesłał raport do Motion Picture Association of America, prosząc o wszczęcie śledztwa w tej sprawie. Jeżeli sprawca zostanie zidentyfikowany, firma zamierza wejść na drogę sądową.

Mamy jednak w pamięci fakt, że pierwsza część "Gwiezdnej Sagi" także pojawiła się w sieci przed premierą. Podobnie było z bijącym rekordy kasowe w USA "Spider-Man". Dotychczas nie namierzono sprawców.

Obawa, że nielegalne kopie zakłócą dobre wyniki sprzedaży "Ataku Klonów" na DVD czy VHS, również wydają się przesadzone.


Zobacz również