Atak na Windows i Linuksa

Pojawił się pierwszy wirus atakujący komputery PC z zainstalowanymi systemami operacyjnymi Windows i Linux.

Pojawił się pierwszy wirus atakujący komputery PC z zainstalowanymi systemami operacyjnymi Windows lub Linux.W32.Winux został zauważany przez firmę antywirusową Central-Command. Keith Peer, prezes Central Command, powiedziała, że wszyscy pracownicy uznali nowy program wręcz za niewiarygodny. Dotąd bowiem uważano, że takie rozwiązanie jest praktycznie niemożliwe.

W32.Winux rozprzestrzenia się jako załącznik do poczty elektronicznej, ale nie rozsyła się samodzielnie, korzystając z adresów zawartych w książce adresowej. Wirus aktywowany jest poprzez kliknięcie na załącznik zatytułowany W32.Winux. wówczas automatycznie rozpoczyna poszukiwania plików .exe w systemach Windows i Linux, które mają rozmiar co najmniej 100 KB. W32.Winux rozprzestrzenia się poprzez infekowanie plików samouruchamiających się (executable) wszystkich wersji Windows (95, 98, ME, NT i 2000), a także prawie wszystkich możliwych wersji darmowego systemu operacyjnego Linux.

Zobacz również:

  • 5 sposobów na ochronę prywatności w sieci, których nie znasz
  • Microsoft ostrzega: robak Raspberry Robin infekuje sieci Windows

Firma Central Command otrzymała przesyłkę w anonimowym e-mailu, który pochodził z Republiki Czeskiej. Osoba, będąca twórcą programu, nazywa się Benny i działa w znanej grupie twórców wirusów nazwanej 29A. Prawdopodobnie stoi ona również za serią ataków poprzednich wirusów, które były nie tyle destrukcyjne ile innowacyjne. W32.Winux jest napisany w języku nazwanym "składakiem", dziś uznawanym przez programistów za prymitywny. To właśnie dzięki językowi wirus może się przemieszczać w różnych systemach operacyjnych. Mimo że może on infekować dwie popularne platformy systemowe, W32.winux nie jest wirusem szybko się rozprzestrzeniającym.

Według Keith Peer możliwe jest, że nowy wirus może się rozprzestrzeniać tylko na komputerach wyposażonych w procesory Pentium. Oznaczałoby to, że nie będzie atakował serwerów takich firm, jak Sun Microsystems, które działają pod systemem operacyjnym Linux, ale są wyposażone w procesory UltraSPARC.

Specjaliści Central Commnand opracowali już antidotum na nowy typ wirusa. Firma udostępnia je na stronie:

www.avx.com.