Atak na Yahoo!

Yahoo! - jeden z najpopularniejszych serwisów sieciowych z powodu hakerskiego ataku był przez ponad trzy godziny niedostępny dla użytkowników.

Zmasowany hakerski atak, polegający na przesyłaniu ogromnej ilości fałszywych zapytań z prośbami o informacje, unieruchomił na ponad trzy godziny Yahoo! Gdy serwer starał się odpowiedzieć, atakujący przesyłali jeszcze większą liczbą zapytań. Spowodowało to znaczne spowolnienie działania serwisu, a następnie załamanie systemu. Yahoo! posiada filtry mające chronić przed podobnymi sytuacjami, lecz w tym przypadku okazały się one niewystarczające. System w szczytowym momencie ataku otrzymywał ponad 1 Gb informacji na sekundę. Dopiero po ok. 3 godz. zdołano uporać się z problemem.

"Spowodowanie takiego natężenia ruchu musiało być dziełem wielkiej grupy ludzi lub jakiegoś skomplikowanego programu" - stwierdził Laurie Priddy, wiceprezes działu systemów komputerowych w GlobalCenter - dostawcy usług internetowych Yahoo!

Według Keynote Systems, firmy monitorującej działanie Internetu, problemy rozpoczęły się w poniedziałek rano, uderzając głównie w amerykańskich użytkowników. Dan Todd z Keynote twierdzi, że Yahoo! było nieosiągalne w USA i dostępne tylko dla ok. 59% użytkowników spoza kraju. Pięć miesięcy temu serwis poczty elektronicznej Yahoo! zawiódł na dłuższy czas. Firma przypisała to kłopotom z połączeniem internetowym dostarczanym przez GlobalCenter. Duże firmy internetowe, takie jak eBay, już wcześniej były celem podobnych ataków, lecz przypadek Yahoo! pokazuje, jak łatwo można unieruchomić duży, wydawałoby się dobrze przygotowany na tego typu sytuacje, system.

Więcej informacji: www.news.com

www.idg.net