Atari 800 - trzydzieści lat minęło

Jesienią 1979 r. miała miejsce premiera rynkowa premiera komputerów Atari 400/800. Okrągła, trzydziesta rocznica tego wydarzenia, jest doskonałą okazją by przypomnieć - a młodszym użytkownikom zaprezentować - jak z zewnątrz i od środka wyglądał ten niegdyś budzący emocje pc-maniaków sprzęt.

Atari 800 [fot. 1] wyposażony był w 8 kB pamięci RAM, rozszerzalne do 48 kB. Kosztował 1000 USD (model 400 z min. 4 kB pamięci był o 450 dolarów tańszy). Komputer początkowo miał być następcą przełomowej jak na owe czasy konsoli do gier Atari 2600, jednak władze koncernu, widząc osiągnięcia Apple w segmencie komputerów osobistych, zleciły inżynierom przekształcenie maszyny w komputer typu PC.

Oprogramowanie do komputera zapisywane było na kartridżach, które - po umieszczeniu w odpowiednich slotach - zapewniały dostęp do aplikacji bez opóźnień związanych z ich załadowaniem. Model 800 mógł także współpracować z napędem kasetowym 410 Program Recorder lub stacją 810 Disk Drive. Oba urządzenia wpinało się w port urządzeń peryferyjnych.

Atari 800 dysponował dwoma slotami na kartridże [fot. 2] (model 400 - jednym). Prawe złącze miało umożliwiać rozszerzenie funkcjonalności kartridża wetkniętego w lewe złącze (kartridż "matka" i rozszerzenia). W praktyce jednak okazało się właściwie niewykorzystane - powstała tylko garstka kartridży-rozszerzeń. Kolejne wersje 8-bitowych komputerów Atari były już pozbawione prawego gniazda.

Sprzęt wyposażony był w cztery porty do przyłączenia joysticków, umieszczone z przodu jednostki. Dzięki dodatkowym analogowym kontrolerom (po dwa na port) do gry na jednym Atari 800 mogło zasiąść nawet i ośmiu graczy.

Opcje rozbudowy komputera były ograniczone - w Atari 800 znalazł się zewnętrzny port szeregowy (13-pinowe złącze na listwie z boku maszyny) umożliwiający przyłączanie urządzeń peryferyjnych - oraz cztery wewnętrzne gniazda (umieszczone pod zdejmowanym panelem tuż nad slotami dla kartridży. Atari sprzedawało moduły pamięci, dostępne wersjach 8 i 16 kB, które można było umieścić w tych gniazdach. Złącze znajdujące się najbliżej klawiatury było zarezerwowane dla 10-kilobajtowego ROM-u, zawierającego system operacyjny.