Atari na Linuksie

Ukazała się wersja beta 0.9.5 aplikacji ARAnyM (Atari Running on Any Machine), wirtualnej maszyny przeznaczonej dla systemów Atari ST/TT/Falcon OS. Tym razem twórcom udało się znacznie przyśpieszyć działanie swojego produktu.

ARAnyM

ARAnyM

ARAnyM to w rzeczywistości wirtualna maszyna, przystosowana do działania z systemami operacyjnymi Atari ST/TT/Falcoln (TOS, FreeMiNT, Magi, itp.). Zamierzeniem projektu jest stworzenie nowych możliwości dla wymienionych systemów poprzez wykorzystanie osiągów najnowszego sprzętu komputerowego. ARAnyM, chociaż jest to maszyna wirtualna, wykazuje się bardzo wysoką wydajnością.

ARAnyM jest kompatybilny z CPU MC68040 i FPU MC68881, obsługuje do 3824MB szybkiej pamięci operacyjnej oraz 14MB ST-RAM. Oprócz tego można jeszcze wymienić:

- JIT Compiler dla CPU i FPU (diametralnie zwiększa wydajność maszyny)

- obsługa fVDI (duże rozdzielczości w truecolor/highcolor)

- wykorzystanie BetaDOS do dostępu do plików bazowego systemu operacyjnego

- dźwięk kompatybilny z TOS 4.x XBIOS (16-bit 48 kHz stereo)

- obsługa MFP, IKBD, ACIA, VIDEL, BLITTER, FDC, IDE, DSP MC56001

ARAnyM początkowo działał na systemach Linux, lecz z czasem udało się go dostosować do takich platform, jak , NetBSD, OpenBSD, MacOS X, Irix/SGI, czy Solaris/Sun Sparc, chociaż producent w ich przypadku nie gwarantuje 100% sprawności.

Nowe wydanie przynosi ze sobą duży wzrost wydajności aplikacji przy pracy z MMU (Memory Management Unit). Poczyniono również duże kroki z poprawie stabilności ARAnyM pod systemem Mac OS X. Więcej informacji można odnaleźć na stronie domowej producenta.

Pobierz ARAnyR