Atari: powrót w wielkim stylu!

Francusko-amerykański wydawca gier komputerowych Infogrames ogłosił w środę, że zmienia swą nazwę na Atari przejmując również legendarny już znak firmowy.

Nazwa Atari kojarzona jest z początkami gier komputerowych na początku lat 70., kiedy zespół inżynierów pod wodzą Nolana Bushnella stworzył pierwszy automat do gry wideo. Maszyny cieszyły się powodzeniem tak wielkim, że nie nadążano z wyjmowaniem wrzucanych do nich ćwierćdolarówek. Znak towarowy Atari przechodził od tego czasu z rąk do rąk, a założone w 1983 roku we Francji Infogrames nabyło prawa do niego przed dwoma laty, razem z całym inwentarzem producenta zabawek Hasbro Interactive.

Gry wydawane przez Infogrames i opatrzone marką Atari pojawiły się na rynku już w październiku 2001 roku, a teraz Bonnell, szef Infogrames, zdecydował się wykorzystać legendę dla rozwoju własnej firmy. Moment na podjęcie takiej decyzji wybrał nie przypadkowo, ponieważ już za niespełna siedem dni odbędzie się premiera Enter the Matrix, która zdaniem pracowników firmy będzie największym przebojem wydanym do tej pory przez Infogrames, a teraz Atari. Trafny wybór zdaję się potwierdzać fakt, że od chwili ogłoszenia przez firmę Infogrames, informacji o ukończeniu prac nad Enter the Matrix, wartość jej akcji na giełdzie w Nowym Jorku wzrosła o 220 procent, a na tydzień przed premierą tego tytułu firma otrzymała już ponad cztery miliony zamówień z całego świata.

Mimo francuskich korzeni, dyrekcja firmy ogranicza swoje operacje na terenie Francji i w ubiegłym roku zredukowała zatrudnienie w tamtejszych oddziałach o 60 procent. Francuskie oddziały firmy wciąż będą się posługiwać nazwą Infogrames Entertainment S.A.(IESA) i pod tą samą nazwa będzie wciąż notowana na paryskiej giełdzie. Jednak wszystkie globalne operacje firmy będą prowadzone pod szyldem Atari, z oznaczeniem nazwy kraju pochodzenia produktu (np. Atari UK). Amerykański oddział, Infogrames, który prowadzi 65 procent operacji handlowych całej firmy od środy posługuje się nazwą Atari i jest notowany na NASDAQ pod symbolem "ATAR". Dyrekcja firmy postanowiła też zmienić nazwę jednego ze swoich najważniejszych developerów - Infogrames Interactive na Atari Interactive.

"W każdym języku, Atari kojarzy się z grami komputerowymi i rewolucją w dziedzinie komputerowej rozgrywki" - powiedział Bruno Bonnell, prezes IESA i Atari. "Nasza branża rozwija się znacznie szybciej niż Hollywodzki przemysł filmowy i przez przejęcie nazwy Atari, demonstrujemy naszą determinację do utrzymania dynamicznego wzrostu w branży rozrywki elektronicznej i dostarczenia graczom na całym świecie gier komputerowych nowej generacji".


Zobacz również