Athlon 64 4000+ kontra Pentium 4E 3,6 GHz

Dzisiaj na rynek trafiają dwa najszybsze w historii firmy procesory AMD - Athlon 64 4000+ oraz Athlon FX55. Do naszej redakcji dotarł ten pierwszy procesor, który zdążyliśmy już przetestować i porównać z najszybszym aktualnie dostępnym procesorem serii Pentium 4 taktowanym z częstotliwością 3,6 GHz. Sprawdziliśmy co nowego AMD zastosowało w nowym układzie i co najważniejsze - który procesor jest obecnie najszybszy!

Athlon 64 4000+ kontra Pentium 4E 3,6 GHz

Procesor AMD Athlon 64 Socket939

Athlon 64 4000+ to odważna nazwa ze strony AMD. Tak naprawdę nie sposób sprawdzić do końca wiarygodnie czy jest ona prawdziwa i 4000+ w nazwie rzeczywiście odpowiadają wydajności P4 taktowanemu z taką częstotliwością. Przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Po pierwsze Intel nie ma w ofercie takiego procesora. Taktowanie zatrzymano na częstotliwości 3,6 GHz i taki właśnie procesor, z rdzeniem Prescott jest obecnie najszybszy w ofercie Intela.

Druga sprawa, że Intel, brew wcześniejszym zapowiedziom nie zamierza wprowadzać na rynek procesora o taktowaniu 4 GHz o czym pisaliśmy w materiale Intel rezygnuje z 4 GHz P4 . Intel podobnie jak AMD nie mówi już o bezpośrednim, decydującym związku częstotliwości taktowania z ogólną wydajnością procesora. Oczywiście czynnik ten ma duże znaczenie, jednak równie istotna jest jego architektura wewnętrzna (długość potoków wykonawczych, integracja bądź nie kontrolera pamięci operacyjnej, wydajność algorytmu wielowątkowości, itp), pojemność pamięci podręcznej czy dodatkowe instrukcje multimedialne, które w przystosowanych pod ich kątem aplikacjach potrafią zdecydowanie przyspieszyć wydajność wykonywania zadań. O nowych pomysłach Intela na szybsze procesory, niekoniecznie dużo szybciej taktowane piszemy w materiale - x20, x30, x40 - nazwy dwurdzeniowych procesorów Intela . Dla przypomnienia, nowe układy Intela mają przede wszystkim posiadać większą pojemność pamięci podręcznej drugiego poziomu, a w przyszłości posiłkować się dwoma lub większą ilością rdzeni. Przyspieszona zostanie także częstotliwość taktowania szyny systemowej.

Zobacz również:

  • Najlepsze oferty na procesory. Podpowiadamy, gdzie kupić najtaniej [21-03-2023]
  • Polecane zestawy komputerowe – marzec 2023
  • Arc A770 i A750 - ile kosztują? Gdzie kupisz? [21.03.2023]

Co nowego w Athlonie 64 4000+

Poprzednim najszybszym procesorem AMD jaki trafił na rynek był Athlon 64 3800+. Układ ten posiada podstawkę Socket 939 i ograniczoną (w stosunku do starszych modeli z podstawką Socket 754) o połowę pojemność pamięci podręcznej drugiego poziomu (512 KB zamiast 1 MB). W zamian AMD dodało mu dwukanałowy kontroler pamięci DDR (wcześniej posiadały one jedynie kontroler jednokanałowy). Athlon 64 4000+, w stosunku do poprzednich, nawet najszybszych procesorów AMD ma kilka udoskonaleń. Po pierwsze, pomimo posiadania nowej podstawki Socket 939, jego pamięć podręczną drugiego poziomu z powrotem powiększono do 1 MB. Ważne jest to, że pomimo tego udoskonalenia, pozostawiono dwukanałowy kontroler pamięci DDR. W ten sposób otrzymaliśmy de facto Athlona FX, który oferowany był dotychczas jako model przeznaczony do wydajnych stacji roboczych lub komputerów wyjątkowo wymagających użytkowników. Bez zmian pozostał za to proces technologiczny, który wciąż niestety jest nieco przestarzały - 0,13 mikrometra. M.in. z tego powodu AMD poprzestało na stosunkowo niskim taktowaniu swojego procesora, które wynosi w rzeczywistości 2,4 GHz.

Szybszy czy nie?

Szybszy.

Athlon 64 4000+ kontra Pentium 4E 3,6 GHz

Dane techniczne i wyniki testów procesorów

Procesor AMD wygrał z najszybszym układem Intela w większości prób testowych. Różnice wydajności są jednak doprawdy niewielkie, w praktyce mogą być nieodczuwalne o ile nie pragniemy wykorzystywać procesora do ściśle określonego zadania, w którym to lepsze może okazać się AMD lub Intel. Przewagą AMD jest oczywiście możliwość pracy w środowisku 64-bitowym. Nie należy o tym zapominać bo jak wykazały nasze testy przyrosty wydajności mogą być w takim zastosowaniu dość wyraźne. Intel wygrywał natomiast do niedawna możliwością pracy na nowszej platformie obsługującej pamięci DDR II oraz karty PCI Express. Jeszcze przed wprowadzeniem nowych Athlonów na rynek pojawiły się nowe chipsety VIA K8T890, które jako pierwsze pozwolą Athlonom na korzystanie z podobnych komponentów jakie do tej pory obsługiwały tylko płyty z chipsetami Intela. Wkrótce zobaczymy więcej chipsetów innych producentów, które również przeznaczone są dla platformy AMD 64 i obsługują najnowsze zdobycze technologii. Znamy juz szczegóły techniczne i datę premiery najnowszych chipsetów ATI, które mogą okazać się sporym sukcesem. Niestety zobligowani jesteśmy podpisem na "Umowie poufności" do nieujawniania szczegółów dotyczących tych produktów jeszcze przez kilka tygodni. Na dniach należy spodziewać się także nowych chipsetów NVIDII i SIS-a. Jak widać platforma AMD 64 jest już w pełni przygotowana do konkurowania z nowymi układami Intela.

Najnowszy procesor testowaliśmy zarówno w środowisku 32-bitowym Windows XP Pro, jak i wersji beta 64-bitowej odmiany tego systemu. Dodatkowa pamięć podręczna oraz kontroler pamięci, pomimo identycznej z Athlonem 64 3800+ częstotliwości taktowania, pozwoliły wersji 4000+ uzyskać najlepsze rezultaty wydajności w historii naszych testów. Jeśli chodzi o wydajność w środowisku 64-bitowym to największe przyrosty wydajności odnotowaliśmy w testach kompresji programem WinRar 3.03 (skrócenie czasu operacji aż o 12 sekund) oraz renderingu programem PovRay 3.5. W zależności od objętości i stopnia skomplikowania renderowanego obrazu 64-bitowy system pozwalał na skrócenie czasu renderingu od kilkunastu sekund do ponad 4 minut!

Konfiguracja platform testowych:

Intel: P4E 3,6 GHz, płyta główna MSI 915P Neo2 Platinum, 2x512 MB DDRII 533 Kingston, dysk twardy Maxtor MaXLine III 250 GB SATA150, karta graficzna MSI PCX 5750.

AMD: Athlon 64 4000+, płyta główna Gigabyte GA-K8NS Ultra-939, 2x512 MB DDR 400 Kingston HyperX, dysk twardy Maxtor MaxLine III 250 SATA150, karta graficzna Gainward GeForce 4 Ti4200.

Pełną wersję tekstu oraz tabelę z wynikami testów zamieszczamy w wydaniu PCWK 11/2004

Cena procesora (przy hurtowych zakupach min. 1000 sztuk) wynosi 729 USD.

Zachęcamy Was do opowiedzenia się za jednym z dwóch najszybszych procesorów AMD i Intel w toczącym się właśnie Pojedynku.

Informacje:

http://www.amd.pl