Athlon 64 FX-53 – pożegnalna premiera

Choć w przypadku AMD zdarza się to wyjątkowo rzadko, tym razem mamy okazję zaprezentować najnowszy procesor dokładnie w czasie jego premiery.

Najnowszy układ Athlon 64 FX-53 ma bowiem swój debiut w trakcie targów CeBIT, których termin zbiega się z wprowadzeniem tego numeru PCWK do sprzedaży. Może to znak, że nie tylko egzemplarze testowe będą szybciej osiągalne, ale poprawi się również ich dostępność w regularnej sprzedaży.

Wróćmy jednak do meritum. Czym jest nowy procesor, a czym jeszcze nie jest? Athlon 64 FX-53 to proste rozwinięcie modelu FX-51. Główna – i praktycznie jedna różnica polega na zwiększeniu taktowania z 2,2 GHz do 2,4 GHz. Układ wykorzystuje wciąż gniazdo Socket 940, czyli będzie kompatybilny z dostępnymi do tej pory płytami głównymi. Pierwsze procesory AMD przystosowane do zmodyfikowanego gniazda Socket 939 pojawią się najwcześniej w drugim kwartale br. Jednocześnie opisywany procesor jest zapewne ostatnim modelem ze starej linii.

Zgodnie zatem ze specyfikacją wcześniejszego modelu, także FX-53 wyposażony jest w dwukanałowy kontroler pamięci DDR400, który wymaga pamięci rejestrowanych, znacznie droższych od zwykłych, a dodatkowo wprowadzających pewne opóźnienia. Jest to cena, jaką trzeba zapłacić za przepustowość dwukrotnie większą niż zwykłego Athlona 64.

W praktyce

Taktowanie zwiększono o 0,2 GHz, czyli 9 procent. Wiadomo, że trudno uzyskać identyczny wzrost wydajności całego zestawu komputerowego, ponieważ CPU to tylko jeden z kilku jego elementów. Najnowsze procesory AMD zyskały sobie jednak opinię niezwykle skutecznych, jeśli chodzi o wykorzystanie zwiększającego się taktowania. Jak zatem sprawa wygląda w tym przypadku?

Okazuje się, że istotnie - benchmarki mierzące czystą wydajność procesora pokazują odpowiedni jej wzrost. W teście PCMark 2002 osiągnął 7723 punkty, podczas gdy FX-51 zdobył 7162 punkty. Oznacza to wzrost o prawie 8 procent, a więc zgodnie z przewidywaniami. Wzrost obserwujemy również w teście 3DMark2001 SE, który choć starszy niż 3DMark2003, lepiej obrazuje wpływ procesora na wydajność. W tym przypadku FX-53 okazał się o 4 procent szybszy od FX-51. Choć do 9 procent wynikających z taktowania nieco brakuje, pamiętać musimy, że jest to benchmark nastawiony głównie na wydajność grafiki 3D, a różnica w konfiguracji obydwu zestawów dotyczyła wyłącznie pamięci. W teście 3DMark2003 wyniki okazały się praktycznie identyczne, podobnie jak w AquaMark3.

Wzrost wydajności pokazała natomiast gra „Unreal Tournament 2003”, w której procesory AMD zawsze wypadały bardzo dobrze, zostawiając w pokonanym polu układy Intela. Gra ta najwyraźniej robi dobry użytek z dodatkowej mocy, ponieważ w stosunku do FX-51 nowy FX-53 uzyskał rezultat wyższy o prawie 8 procent.

Pojawiły się jednak również niespodzianki trudne do wytłumaczenia – w obydwu testach wykorzystujących OpenGL (Quake III Arena oraz Enemy Territory) FX-53 okazał się minimalnie (1-1,5 procenta) wolniejszy od swojego poprzednika.

Jak wiadomo, nowe Athlony to jednostki 64-bitowe. Wszystkie współczesne testy pozostawiają zatem pewien niedosyt, ponieważ nie pozwalają stwierdzić, na ile 64 bity mogą zwiększyć wydajność w przypadku odpowiednio przystosowanych aplikacji. Jeszcze przez jakiś czas nie będziemy mieli okazji się o tym przekonać, ponieważ na razie nic nie słychać o 64-bitowych wersjach popularnych benchmarków lub gier. Możemy natomiast sprawdzić, w jaki sposób nowy procesor zachowuje się w wersji beta 64-bitowego Windows XP. Niestety, rezultaty są na razie mało zachęcające. Wiele benchmarków ma problem z uruchomieniem się, natomiast w przypadku pomyślnie zakończonych prób wyniki są generalnie niższe niż Windows XP. Jedynym wyjątkiem jest SiSoft Sandra 2004, który z 64-bitowym Windows XP uzyskał rezultat o 5 procent lepszy niż z 32-bitowym Windows XP.

Co w przyszłości

Plany na najbliższą przyszłość są bardzo rozbudowane. Przede wszystkim czeka nas premiera nowego standardu Socket 939. Pierwsze odpowiednio przystosowane procesory i płyty główne pojawią się w drugim kwartale br. Do końca roku pojawi się model FX-55 taktowany z częstotliwością 2,6 GHz, z 1 MB pamięci podręcznej L2. Socket 754 zakończy swoje życie w drugim kwartale tego roku, wraz z debiutem procesora Athlon 64 3700+. Szybsze wersje Athlona 64 dostępne będą już tylko do Socket 939. Według planów, do końca 2004 roku powinny się pojawić modele oznaczone jako 4000+, które w przeciwieństwie do dostępnych obecnie modeli Athlon 64 3200+ i 3400+ wyposażone będą tylko w 512 KB pamięci podręcznej, a nie zaś 1 MB.