Athlon 64 do testu wystąp

Czekaliśmy na tę chwilę długo. W końcu, po kilkakrotnym przesuwaniu premiery, na rynek trafił Athlon 64. Sam procesor nic jednak nie zdziała. Sprawdziliśmy więc cztery płyty przygotowane na jego przyjęcie.


Czekaliśmy na tę chwilę długo. W końcu, po kilkakrotnym przesuwaniu premiery, na rynek trafił Athlon 64. Sam procesor nic jednak nie zdziała. Sprawdziliśmy więc cztery płyty przygotowane na jego przyjęcie.

Płyty do Athlonów 64 mają wygląd, do którego się przyzwyczailiśmy. Nie należy oczekiwać zaskakujących rozwiązań, znanych chociażby z modeli do Athlonów 64 FX, gdzie port AGP zlokalizowany jest zwykle bardzo blisko podstawki procesora. Sama podstawka jest, oczywiście, nową konstrukcją. To, jak wiele osób wie, nie Socket 462, lecz Socket 754. Wokół niej, podobnie jak w przypadku płyt do procesorów Pentium 4, umieszczono plastikowy stelaż, który ma podtrzymywać solidne i ciężkie układy chłodzenia. Cechą szczególną wszystkich testowanych przez nas płyt do Athlonów 64 jest usztywnienie montowane na spodzie płyty głównej, bezpośrednio pod podstawką procesora. Chodzi o to, aby nie złamać płyty podczas montażu radiatora i odciążyć laminat od dużego miejscowego naprężenia. Płyty do Athlonów 64 są bardzo solidne. Wykonuje się je z dziewięciu warstw i dlatego są drogie. Niedługo, kiedy pojawią się procesory Athlon 64 mające o jedną nóżkę w podstawie procesora mniej, będzie możliwe produkowanie płyt czterowarstwowych, tańszych, dostępnych dla szerszego grona odbiorców.

Dwa mostki do wyboru

Athlon 64 do testu wystąp

Atlon 64

Na razie na rynku są dwa rodzaje chipsetów do procesorów Athlon 64. Swoje układy producentom płyt głównych oferuje VIA - K8T800 oraz NVIDIA - nForce3 150. Wydajność obu modeli chipsetów i wyposażonych w nie płyt głównych jest podobna. Za dobry znak uzna to zapewne VIA, która w ostatnim roku straciła sporą część rynku AMD na rzecz NVIDII, której chipsety nForce2 są wyjątkowo udane. Większość obecnie oferowanych płyt głównych do 64-bitowych procesorów AMD to właśnie modele z K8T800, współdziałającym z dobrze znanym i sprawdzonym mostkiem południowym VT8237. Tandem ten gwarantuje stabilną i sprawną pracę platformy, co nie zawsze udaje się osiągnąć w wypadku płyt z nForce3. My nie mieliśmy problemów podczas egzaminowania Gigabyte'a, jednak z testów publikowanych w Internecie wynika, że urządzenia innych producentów oparte na chipsecie NVIDII potrafią sprawić użytkownikowi sporo kłopotów.

Na jeden kanał

Athlon 64, w odróżnieniu od bardziej rozbudowanego Athlona 64 FX, wyposażony jest w jednokanałowy kontroler pamięci RAM. Przypomnijmy, że jedna z największych innowacji 64-bitowych układów AMD to właśnie zintegrowanie kontrolera pamięci z procesorem. Mostek północny nie realizuje tej funkcji i dlatego komunikacja procesora z modułami DDR ma być znacznie szybsza. Tak jest w istocie, co pokazują bardzo dobre wyniki testów przepustowości pamięci. Jednokanałowy kontroler RAM to jednak również wąskie gardło systemu. Miesiąc temu prezentowaliśmy wyniki testów procesora Athlon FX 51, które wyraźnie pokazały, że dwukanałowy kontroler pamięci powoduje ogromny przyrost mocy procesora AMD. Jak widać, coś za coś. W przypadku Athlona 64 musimy się pogodzić z niższą wydajnością, którą ma rekompensować niższa cena samego procesora i przeznaczonych do niego płyt głównych.

Wyposażenie na medal

Athlon 64 do testu wystąp

Parametry techniczne i wyniki testów

Płyty, które dotarły do niniejszego testu, dowodzą, że producenci traktują nowe dzieło inżynierów AMD jako podstawę mocnego komputera multimedialnego. Wyposażenie wszystkich modeli obejmuje porty FireWire, wyjścia cyfrowe audio, a nawet - w przypadku Asusa, port pozwalający na umieszczenie w nim specjalnego, opcjonalnego modułu sieci bezprzewodowej. O takich elementach, jak co najmniej sześć portów USB 2.0 czy 6-kanałowe kodeki audio nie ma nawet co wspominać. Traktujemy je jako standard. Wśród opisanej czwórki trafiają się jednak elementy wyposażenia zasługujące na specjalne wyróżnienie. Tak jest w przypadku płyty Gigabyte GA-K8NNXP, jedynej, która miała kontroler FireWire drugiej generacji pozwalający na transmisję z prędkością 800 Mb/s. Ten sam model zaopatrzono także w podwójny kontroler sieci LAN, co pozwala oparty na nim pecet zmienić w router przydatny w niewielkiej sieci osiedlowej. Z kolei Microstar szczególną opieką otoczył tych entuzjastów pecetów, którzy chcieliby wycisnąć więcej mocy ze swojego komputera, lecz nie bardzo wiedzą, jak to zrobić. System automatycznego przetaktowywania procesora D.O.T działa dynamicznie i przetaktowuje procesor w zależności od chwilowego obciążenia systemu.

Athlon w końcu bezpieczny

Warto wspomnieć jeszcze o jednym szczególe, z pozoru mało istotnym, lecz w praktyce bardzo ważnym. Procesory 32-bitowe AMD mają rdzenie pozbawione jakiejkolwiek ochrony. Wystarczy chwila nieuwagi podczas zakładania układu chłodzenia, a kosztujący masę pieniędzy procesor ulegnie zniszczeniu na skutek uszkodzenia rdzenia. Athlony 64 przypominają raczej Pentium 4 niż Athlona XP. Ich rdzeń pokryty jest solidną warstwą metalu, co w praktyce eliminuje możliwość przypadkowego uszkodzenia.