Athlon FX-57 - wymarzony procesor dla gracza

Najnowszy procesor AMD - Athlon FX-57 to najszybszy procesor jaki może nabyć gracz wymagający najwyższej wydajności w grach. W laboratorium redakcyjnym testom poddaliśmy dwa najnowsze procesory Intela (Pentium 4 670, 3,8 GHz) i AMD. Jednordzeniowe procesory wciąż są na topie w każdej aplikacji, która nie potrafi umiejętnie korzystać z zalet wielordzeniowości. Najszybsze jednordzeniowe Pentium jest wolniejsze, ale zarazem tańsze.

Athlon FX-57 to ostatni jednordzeniowy procesor AMD z serii dla wymagających graczy. Nowy to szybsza wersja dwurdzeniowych modeli X2

Athlon FX-57 to ostatni jednordzeniowy procesor AMD z serii dla wymagających graczy. Nowy to szybsza wersja dwurdzeniowych modeli X2

Procesor jaki AMD wprowadziło do oferty mógł się pojawić na rynku już dawno. Pod względem architektury procesor ten niewiele różni się od długo obecnego w sprzedaży modelu Athlon FX-55. Zmiany to zwiększenie częstotliwości taktowania o 200 MHz i wprowadzenie zestawu rozszerzeń multimedialnych SSE3. Athlon FX-55 pracował z rzeczywistym taktowaniem 2,6 GHz. Model FX-57 ma zegar o częstotliwości 2,8 GHz. Wszystkie ww. zmiany możliwe były dzięki przejściu z procesu technologicznego 0,13 na 0,09 mikrona (rdzeń San Diego).

Tak prosty zabieg wystarczył do bardzo wyraźnego zwiększenia wydajności. W efekcie nowy proces technologiczny powoduje także identyczne zapotrzebowanie na prąd wolniejszego i szybszego FX-a. Podstawki są takie same - Socket 939. W planach AMD ma już kolejny procesor FX-59, który jak się można domyślać otrzyma taktowanie 3,0 GHz. Układ AMD od większości standardowych Athlonów 64 różni się wyposażeniem w większą pamięć podręczną drugiego poziomu, osiągającą 1024 KB. FX-57 to obecnie najszybszy procesor jednordzeniowy. Kosztuje fortunę - 4000 zł, tyle co dwurdzeniowy Athlon 64 X2 4800+, jednak jest od niego wyraźnie szybszy wszędzie tam, gdzie wielowątkowe przetwarzanie danych nie jest wykorzystywane.

Ekstremalna wydajność w grach

Dane techniczne i wyniki testów procesorów AMD i Intel

Dane techniczne i wyniki testów procesorów AMD i Intel

Głównie chodzi tu o gry, które obecnie nie korzystają w ogóle z przetwarzania wielowątkowego. W przyszłości, być może już pod koniec bieżącego roku, pojawią się gry obsługujące procesory wielordzeniowe i wtedy procesory takie jak Pentium D, Athlon 64 X2, czy Pentium EE będą prawdopodobnie szybsze niż taktowane z wyższymi prędkościami procesory jednordzeniowe. Tabela prezentuje wyniki testów uzyskane w aplikacjach kładących duży nacisk na możliwości samego procesora. Podsystem graficzny ma tu mniejsze znaczenie, co jest zawsze naszym celem podczas testowania wydajności procesorów. Procedura kładzie duży nacisk na wykorzystanie możliwości dwurdzeniowych układów, dlatego wynik ogólny kategorii wydajności w przypadku modeli wielordzeniowych jest zwykle wyraźnie lepszy. O tym jak nowy FX radzi sobie w grach możecie przekonać się z poniższej tabeli. Zamieśliliśmy ją kilka dni temu przy okazji testów najnowszej katry graficznej NVIDIA GeForce 7800 GTX. Wtedy jeszcze nie mogliśmy poinformować Was w sposób bezpośredni :) o tym, że "tajemniczy procesor" to FX-57. Można powiedzieć, że właśnie komputer z kartą tej klasy i procesorem FX-57 jest obecnie wzorcowym przykładem konfiguracji dla najbardziej wymagających graczy (jeszcze lepszy może być tylko pecet z dwiema kartami GTX pracującymi w trybie SLI). Dla porównania zaprezentowaliśmy wyniki standardowej konfiguracji redakcyjnej platformy testowej przeznaczonej do badania wydajności kart graficznych PCI Express x16.

Taktowanie na granicy możliwości

Parametry kart i wyniki testów

Parametry kart i wyniki testów

Drugi z testowanych przez nas procesorów, to najszybsze jednordzeniowe Pentium 4. Model 670 pracuje z zawrotną częstotliwością taktowania 3,8 GHz i wyposażony jest aż w 2 MB pamięci podręcznej L2. To sprawia, że w grach również jest bardzo wydajny. Nie da się jednak ukryć, że ustępuje osiągami FX-om zarówno starszemu 55 jak i najnowszemu 57. Jest od nich jednak tańszy (ceny wszystkich porównywanych procesorów podajemy w tabeli), co przy niewielkiej różnicy w wydajności w stosunku do modelu 55 może przysporzyć mu klienteli.


Zobacz również