Athlon XP 2200 – czy warto?

AMD opublikował dokument, przedstawiający osiągi najnowszego procesora firmy, Athlona XP 2200+ w porównaniu z nominalnie wolniejszym Athlonem 2000+ oraz z konkurencyjnym Pentium 4 2,2 GHz. Okazuje się, że osiągi nowego układu AMD nie są aż tak rewelacyjne, jak zapowiadano.

AMD opublikował dokument, przedstawiający osiągi najnowszego procesora firmy, Athlona XP 2200+ w porównaniu z nominalnie wolniejszym Athlonem 2000+ oraz z konkurencyjnym Pentium 4 2,2 GHz (również pracującym z pamięciami DDR). Okazuje się, że osiągi nowego układu AMD nie są aż tak rewelacyjne, jak zapowiadano. Athlon XP 2200+ wyposażony w nowy rdzeń, produkowany w technologii 0,13 mikrona i pracujący z wyższą częstotliwością (1,8 GHz przy 1,63 GHz Athlona 2000+) okazuje się być tylko minimalnie szybszy od starszego Athlona 2000+. Co więcej, jak pokazują testy, w niektórych zastosowaniach jest nawet od niego wolniejszy.

Ogólna wydajność Athlona 2200+ (rdzeń Thoroughbred, 0,13 mikrona) określona została jako wyższa o 4% w porównaniu z poprzednim modelem i aż o 10% wyższa niż produkowanego przez Intela P4 2,2 GHz. Wynik wyliczono na podstawie benchmarków mierzących wydajność procesora w zastosowaniach biurowych, multimedialnych oraz w grach 3D.

Uśredniona wydajność w zastosowaniach biurowych również wypadła na korzyść nowego układu AMD. Okazał się on o 4% szybszy niż Athlon 2000 i aż o 14% szybszy niż Pentium 4 2,2 GHz. W poszczególnych benchmarkach wyniki te przedstawiały się podobnie. Najbardziej niekorzystny dla procesora Intela okazał się być test Business Winstone 2001, w którym układ ten wypadł aż o 21% gorzej niż nowe "dziecko" AMD.

W testach mierzących wydajność układu podczas obróbki plików dźwiękowych i filmowych Athlon 2200+ wypadł o 4% lepiej niż układ z rdzeniem Palomino i o 7% lepiej niż Pentium 4 2,2 GHz. Wynik uśredniony dość wiernie oddaje wyniki poszczególnych testów.

Najciekawiej sytuacja wygląda natomiast w grach 3D. O ile ogólna wydajność nowego układu jest, zdaniem AMD, o 3% wyższa niż Athlona 2000+ i o 9% wyższa niż P4, to w poszczególnych benchmarkach było już różnie. W teście DroneZ Generic nowy Athlon okazał się być o 4% wolniejszy niż P4 i tylko o 2% szybszy od Atlona 2000+. Swoją wyższość (o 1%) układ Intela pokazał także w Quake III. Najciekawsze są jednak wyniki benchmarku Unreal Tournament, w którym nowy procesor AMD jest o 1% wolniejszy niż Athlon 2000+ (ale za to aż o 15% szybszy niż P4). Różnica ta jest jednak na tyle niewielka, że mieści się w granicach błędu statystycznego. Poza tym (jak zresztą sugeruje wiele serwisów internetowych zajmujących się hardware'em) niewykluczone, że wyniki tego benchmarku są po prostu błędnie podane. Trudno bowiem uwierzyć w takie właśnie rezultaty przy założeniu, że oba procesory mają taką samą architekturę.

Szczegółowe wyniki testów znajdują się na stronie AMD:

http://www.amd.com


Zobacz również