Athlon na kolejnej granicy

AMD ogłosiła wprowadzenie na rynek najnowszego procesora Athlon taktowanego zegarem 1,33 GHz.

Pojawienie się na rynku nowych procesorów Athlona związane jest z długookresowym planem strategicznym firmy AMD, którego celem jest pozostawienie w sprzedaży procesorów z zegarem 1 GHz lub szybszym. Nowe procesory wyposażone są w bardzo szybkie moduły pamięci DDR SDRAM, 384KB cache oraz magistralę o szybkości 266MHz i 200MHz (odpowiednio do szybkości procesora), która wpływa na to jak szybko procesor jest w stanie wymieniać informacje z innymi urządzeniami.

Chipy są już dostępne w sprzedaży, a ze wstępnych badań wynika, że ponad 20% producentów komputerów PC m.in. Compaq, Gateway, HP, Micron Electronics czy Maxdata będzie wyposażać swoje maszyny w produkty AMD. Fakt zastosowania w nowych Athlonach pamięci DDR wynika z tego, iż ich produkcja jest tańsza niż w przypadku modułów PC133 i PC100 SDRAM, a także pracują dwa razy szybciej co teoretycznie powinno zapewnić zwiększenie przesyłu danych o 100%. W rzeczywistości wielkość ta wynosi jedynie 10%. Cena procesorów z zegarem 1,33GHz wynosi 350 USD, a z zegarem 1,3GHz 318USD (obie ceny obowiązują w sytuacji gdy zamawiamy co najmniej 1000 sztuk).

Najnowsze Athlony mają w znacznym stopniu przewyższać możliwości Pentium 4 z zegarem 1,5 GHz (dotychczas ich wydajność porównywalna była z Athlon 1,2 GHz), zarówno przy obróbce wideo jak i w samych grach (tak będzie przynajmniej do momentu wprowadzenia przez Intela procesora z zegarem 1,7 GHz).

Wraz z informacjami na temat chipów, AMD ogłosiła wprowadzenie do produkcji nowych rdzeni, na których powstawać będą procesory Athlon i Duron, o kodowych nazwach 'Palomino' i 'Morgan'. Oba z nich mają być stosowane w najnowszych komputerach przenośnych wyposażonych w procesory z zegarem 1GHz, które pojawią się w sprzedaży już w drugim kwartale bieżącego roku. Jeżeli chodzi o komputery stacjonarne, to procesory bazujące na nowym rdzeniu 'Palomino' będą taktowane przynajmniej zegarem 1,5 GHz, a w przypadku 'Morgana' prędkość ta ma być większa niż 900 MHz. AMD planuje również możliwość stosowania 'Palomino' w stacjach roboczych i serwerach wyposażanych w dwa procesory.

www.amd.com


Zobacz również