Athlon z szyną 333 MHz

Pomimo braku oficjalnych zapowiedzi AMD o wprowadzeniu w niedługim czasie procesorów Athlon pracujących z FSB 333 MHz (obecne pracują z 266 MHz), wszystko wskazuje na to, że tak właśnie się stanie. Stosowne chipsety już znajdują się na płytach głównych.

Pomimo braku oficjalnych zapowiedzi AMD o wprowadzeniu w niedługim czasie procesorów Athlon pracujących z szyną systemową 333 MHz (obecne pracują z 266 MHz), wszystko wskazuje na to, że tak właśnie się stanie. Stosowne chipsety już znajdują się na płytach głównych.

Szyna EV6 procesorów Athlon według specyfikacji technicznej może pracować nawet z częstotliwością 400 MHz. Nie sądzimy aby AMD podniosło ją aż do tej wartości, jednak 333 MHz wydają się być więcej niż pewne. Świadczy o tym kilka faktów – po pierwsze najpopularniejsze chipsety dla procesorów AMD pochodzące od VIA od modelu KT333 wzwyż mogą obsługiwać szynę 166 MHz (efektywnie 333 MHz). Po drugie, NVidia oficjalnie potwierdziła, że jej nowe układy nForce2 również pracują z szybszą szyną systemową.

Nieoficjalnie mówi się, że producenci płyt głównych posiadają już w testach procesory AMD Athlon XP 2800+, które pracują z FSB równym 166 MHz. Jak więc widać, zbyt dużo wskazuje na to, aby wraz z pojawieniem się w sprzedaży procesora Athlon XP 2800+ wydajność Athlonów, szybkich pamięci, a co za tym idzie całego systemu, była dalej sztucznie dławiona.


Zobacz również