Athlon z szyną 400 MHz

Dopiero co AMD wprowadziło na rynek Athlony z szyną 333 MHz, a już pojawiły się plotki o możliwości wprowadzenia FSB 400 MHz w nowym procesorze Barton. Co więcej, na stoisku NVidii zaprezentowano działający system z Athlonem XP, który pracował z FSB 400 MHz i pamięciami tego typu.

NVidia twierdzi jednak, że system ten powstał tylko po to aby "utrzeć nosa" niektórym złośliwym dziennikarzom, którzy wytykali koncernowi bezsensowność promowania pamięci DDR400 w momencie gdy szyna systemowa Athlona pracuje z częstotliwością 333 Mhz. Podczas rozmowy z pracownikami AMD odpowiedzialnymi za produkty Desktop, uparcie twierdzili oni jednak, że szyna 400 MHz nie jest na razie w ogóle brana pod uwagę.

Barton ma pracować z szyną 333 MHz. Nie będzie też posiadał dodatkowej warstwy ochronnej na rdzeniu procesora. W takie zabezpieczenie będzie wyposażony dopiero Athlon 64. Barton to, jak zapewne wiecie, udoskonalony model XP+ wyposażony w podwojoną (512 KB) ilość pamięci cache drugiego poziomu. Zobaczymy go w sklepach na początku przyszłego roku.