Athlon64 - cukierek za szybką?

Po hucznej premierze przyszedł czas na otrzeźwienie. Prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze trochę zaczekać, zanim pierwsze 64-bitowe procesory Athlona zagoszczą w naszych komputerach. Być może nie stanie się to prędzej niż na początku przyszłego roku, co zdają się potwierdzać firmy wystawiające swoje produkty na targach Computex 2003.

Athlon64 - cukierek za szybką?

Po premierze nowego układu kilku producentów sprzętu komputerowego zapowiedziało wsparcie dla nowych procesorów AMD. Wśród nich jest również korporacja Acer, która planuje sprzedaż komputerów z Athlonem64 w Europie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jednak, jak podkreśla James Chen, prezes Acera: "W czwartym kwartale bieżącego roku, na całym świecie przewidzianych jest do sprzedaży jedynie 100 tysięcy procesorów. To o wiele za mało."

Przyczyny dostępności tak małej liczby procesorów nie są jak na razie znane. Za to wnioski są jak najbardziej oczywiste: większość producentów przygotowujących się do wprowadzania na rynek dużych partii komputerów z nowymi Athlonami, będzie musiała zaczekać z tą operacją do przyszłego roku. Opóźnienie dotknie prawdopodobnie również producentów chipsetów, w tym firmę VIA Technologies, która przygotowała na tą okazję chipset K8T800.

Przedstawiciele AMD, obecni na Computexie 2003, jak na razie odmawiają komentarza na temat liczby dostępnych do końca roku procesorów. Zapewniają jednocześnie, że liczba ta jest wystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie ze strony producentów.

Premierę nowych Athlonów na polskim rynku zapowiedziano na 7 października. Jednak tu spotkała nas miła niespodzianka. Jak powiedział nam Piotr Bulkowski, AMD Country Representative Poland: "Procesor Athlon64 jest już dostępny w oficjalnym kanale sprzedaży AMD w Polsce. Szczegółowe informacje mozna uzyskać u naszych dystrybutorow: firm Action, Incom oraz NTT System". Jako przykład podajemy ofertę Action, w skład której wchodzi Athlon64 3200+ wraz z płytą główną MSI K8T Neo FIS2R.